Лінолеум — це загальнодоступний демократичний матеріал, яким покривають підлоги ось уже друге століття. Незважаючи на різноманіття існуючих підлогових покриттів, у нашій країні лінолеум сьогодні як і раніше досить популярний. Це природно, адже він цікавий по дизайну, простий в укладанні і відносно дешевий. Це підлогове покриття відрізняється від інших м’якістю і пружинистістю і разом з тим він міцний — не тріскається, як, наприклад, дерев’яне або керамічне покриття.
Сьогодні споживачеві доступний величезний вибір різних видів цього підлогового покриття, а, як відомо, грамотний вибір лінолеуму — запорука довговічності цього матеріалу. Як вибрати лінолеум і на що звернути увагу при його покупці, щоб не переживати потім за марно витрачені гроші? У цьому ми постараємося розібратися в цій статті.
Критерії вибору лінолеуму
Купуючи лінолеум для дому, необхідно орієнтуватися на наступні критерії вибору:
- Чи відповідає покриття своєму призначенню (для дитячої, вітальні, кухні, спальні, санвузла).
- Чи витримає навантаження на підлогу, враховуючи кількість проживаючих і ступінь прохідності місця.
- Чи відповідає вибране покриття пред’явленим вимогам (антистатичність, теплоізоляція, вологостійкість, шумопоглинання, антибактеріальні властивості).
- Чи вписується воно в дизайн (буває однотонним, з абстрактним малюнком, або імітує різні фактури — тканина, деревину, плитку, камінь та ін).
Види лінолеуму
Щоб зрозуміти, який лінолеум вибрати для свого будинку, необхідно спочатку дізнатися, які види лінолеуму існують. Сьогодні пропонується велика різноманітність лінолеуму, виготовленого з натуральних, а також з синтетичних матеріалів.
Натуральний або полівінілхлоридний, гліфталевий, коллоксиліновий, гумовий — ось неповний перелік видів даного підлогового покриття, доступних сучасному споживачеві. Ознайомившись з достоїнствами і недоліками кожного з них, ви зможете відповісти самі собі на питання: який лінолеум вибрати для квартири.
Натуральний лінолеум
Натуральний лінолеум складається з деревної муки, лляної олії, коркового борошна, соснової смоли, натуральних барвників і вапнякового порошку, а його основа — з джутової тканини.
Так як це покриття виробляється з природних матеріалів, воно відмінно підходить для приміщень, в яких живуть люди, що страждають астматичними або алергічними захворюваннями, а також для дитячих кімнат. Натуральний лінолеум не змінює свій колір і структуру з часом.
Плюси натурального лінолеуму:
- стійкий до стирання;
- екологічно чистий матеріал;
- не линяє на сонці, не змінює свою структуру і колір з плином часу;
- має бактерицидні властивості;
- не підтримує горіння (сигарета, що впала на нього не залишить сліду на покритті);
- легкий у догляді;
- буває різних забарвлень (зазвичай з «мармуровим» малюнком або однотонним).
Мінуси натурального лінолеуму:
- певна крихкість (не можна перегинати його, можуть з’явитися тріщини, при транспортуванні і роботі з ним не можна його кидати);
- використання покриття в приміщеннях з високою вологістю (туалетах, ванних кімнатах) небажане;
- досить висока вартість.
Полівінілхлоридний (ПВХ) лінолеум
ПВХ-лінолеум виготовляється на тканинній або нетканій теплоізоляційній основі. Таке покриття буває одношаровим або багатошаровим. Вітчизняні виробники виготовляють його за європейською технологією і ціна на їхню продукцію доступна практично всім бажаючим.
Переваги:
- низька теплопровідність;
- виражені діелектричні властивості;
- екологічна безпека;
- не схильний до гниття;
- широка палітра візерунків, малюнків і відтінків;
- проста технологія укладання.
Недоліки:
- чутливий до високих температур;
- нестійкий до хімічних розчинників, жирів і лугів;
- при зниженні температури його еластичність різко знижується, він може потріскатися.
Синтетичний лінолеум ділиться на:
- комерційний;
- напівкомерційний;
- побутовий.
Побутовий (для дому) тонший, дешевший, менш довговічний (термін служби — не більше 3-5 років).
Комерційний лінолеум (для офісних і робочих приміщень) має найвищу зносостійкість, він найміцніший і товстий, може прослужити більше 20 років.
Напівкомерційний лінолеум займає середню позицію між першим і другим видами, його використовують або в комерційних приміщеннях з невеликою прохідністю, або в приміщеннях будинку або квартири з найбільшою прохідністю. Його гарантійний термін служби 7-20 років.
Існує багато різних підвидів ПВХ-лінолеуму — електропровідний, шумопоглинаючий, антистатичний.
Гліфтальовий (алкідний) лінолеум
Виготовляють даний вид лінолеуму шляхом нанесення смоли алкіду на тканинну основу.
Переваги: підвищені звуко- і теплоізоляційні якості.
Недоліки: крихкість і, як наслідок, складність укладання, схильність до виникнення тріщин і зламів.
Перед укладанням даний вид лінолеуму обов’язково слід витримати в теплому приміщенні, інакше можлива його деформація: довжина зменшується, а ширина збільшується.
Коллоксіновий лінолеум
Основою для даного виду лінолеуму є нітроцелюлоза. Випускається зазвичай без основним.
Переваги: вологостійкий, еластичний, пожежобезпечний, володіє декоративним блиском.
Недоліки: схильний до усадки, досить чутливий до змін температури.
Лінолеум-релін
Цей лінолеум — двошаровий. Його підкладковий шар виробляють зі старої роздробленої гуми з бітумом. Верхній шар (лицьовій) виготовляється шляхом змішування гуми, пігменту і наповнювача.
Переваги: висока еластичність і вологостійкість.
Недоліки: в його складі присутні поступово леткі шкідливі для людини речовини, тому його не рекомендують стелити в житлових кімнатах.
Вибір лінолеуму для різних приміщень будинку
Лінолеум має класифікацію і маркування відповідно до призначення приміщень. Перша цифра маркування варіює від 1 до 4:
- 1 — приміщення з мінімальним рівнем прохідності;
- 2 — житлові кімнати;
- 3 — офісні приміщення;
- 4 — виробничі приміщення.
Друга цифра позначає передбачувані навантаження, таким чином: 1 — найнижча і 4 — найвища. Приміром, в кабінет і спальню підійде покриття 21 класу. У вітальню або на кухню для сім’ї з чотирьох-п’яти чоловік в самий раз буде покриття для підлоги 23 і 24 класів, а ще краще — 31-33-го. Тепер ви точно знаєте, як вибрати лінолеум для дому.
Як вибрати лінолеум на кухню, коридор, прихожу
У цих приміщеннях з досить великою прохідністю рекомендується стелити лінолеум товщиною 3 міліметри. На кухні краще стелити міцний, напівкомерційний лінолеум
Для даних приміщень можна використовувати побутовий лінолеум на полівінілхлоридній основі, але ще кращим варіантом є більш міцний напівкомерційний лінолеум. За забарвленням і фактурою традиційним рішенням для даних приміщень є лінолеум під керамічну плитку.
Вітальня
У вітальні прохідність — помірна. Тому оптимальним буде лінолеум товщиною 1,5 мм. У цій кімнаті вірогідність механічних пошкоджень невелика, тому стелити тут можна лінолеум на основі ПВХ і навіть недорогий поліестеровий побутовий лінолеум.
Спальня
Для спальні, як приміщення з низькою прохідністю, можна підібрати лінолеум більш тонкий — завтовшки від 1,2 до 1,5 мм. Для спальні добре підходить побутовий лінолеум на основі поліестеру.
Оптимальний варіант — поліестеровий побутовий лінолеум або лінолеум на спіненій полівінілхлоридній основі.
Дитяча кімната
Дитяча кімната вважається приміщенням із середнім ступенем прохідності, але з великою часткою ймовірності механічних пошкоджень.
Тому в кімнату для дітей можна постелити побутовий лінолеум на полівінілхлоридній спіненій основі, а ще краще — напівкомерційний лінолеум із захисним верхнім шаром не менше 0,25 мм.
Балкон
На балконі, в неопалюваній лоджії, а також у веранді і садовій альтанці будь-який лінолеум зіпсується дуже швидко, оскільки цей матеріал погано переносить прямі сонячні промені і перепади температур.
Вибір декору і забарвлення
Лінолеум привабливий нескінченною палітрою дизайнів і кольорів. Виробники надають натуральному лінолеуму яскраві, соковиті кольори, що не вицвітають з часом. Декоративні можливості синтетичного лінолеуму ще краще. Він може зімітувати дуже подібно такі природні матеріали, як камінь, дерево, керамічну плитку.
Останнім часом дуже популярними стали види декору, що імітують дорогий паркет або паркетну дошку. Лінолеум відмінно відтворює дуб, бук, вишню, а ще такі екзотичні породи дерев, як, наприклад, бамбук, палісандр. Підлогове покриття відтворює при цьому і малюнок, і текстуру натурального дерева.
Великим попитом користується лінолеум, що імітує мозаїку по дереву і дошки з масиву. Сміливі і неординарні люди виберуть фантазійні декори і незвичайні забарвлення.
Любителям експериментувати з дизайном інтер’єру виробники пропонують оригінальні геометричні та абстрактні малюнки. Дуже ефектним виглядає лінолеум, що імітує камінь — граніт або мармур. Іноді зустрічаються покриття, які відтворюють штучно «зістарені» матеріали — дерево зі слідами часу або потертий камінь.
Поради при виборі та купівлі лінолеуму
- Насамперед довіртесь своїй інтуїції: наявність різкого запаху свідчить про низьку якість покриття і про те, що в ньому містяться шкідливі для здоров’я добавки. Якісний натуральний і синтетичний лінолеум не пахне нічим. Крім того, хороший лінолеум не повинен мати сального блиску, малюнок не ньому повинен бути виразним і виглядати натурально, оптимальна кількість шарів — не менше п’яти.
- По ширині полотно покриття має збігатися, як правило, з розміром кімнати. Але потрібно брати з запасом — для підгонки малюнка, підрізування полотнища на стиках. При розрахунках потрібно обов’язково враховувати наявність порогів, ніш під батареї, інші виступи в приміщенні.
- Покриття рекомендується купувати не на ринку, а краще в опалювальному приміщенні. У магазині до того ж зручніше перевіряти його якість.
- Варто перевірити покриття на відповідність нормам безпеки. Пройшовший спеціальну експертизу матеріал має відповідне маркування, а у продавця повинен знаходитися гігієнічний сертифікат.
- Перевіряти якість потрібно в розкатаному вигляді, щоб бачити, не чи є хвилі і горби на поверхні, або ділянки, на яких верхня плівка відшаровується. Ці показники вказують на брак, таке покриття купувати не можна, існуючі нерівності не згладяться ніяк.
- Купуючи однаковий лінолеум в декількох приміщеннях, краще придбати його одним шматком. Але при цьому необхідно попередньо розрахувати, чи вийде занести довгий рулон в приміщення і чи можна буде його транспортувати по вузьких дверях і по сходах.
- Складати полотнища навпіл категорично забороняється. Не можна приклеювати скотч на лицьову поверхню, так як залишиться клейкий слід, який важко видаляється. Згортають лінолеум лицьовою стороною всередину, а якщо він згорнутий лицьовою стороною назовні, рулон необхідно обгорнути захисною плівкою.
- При виборі покриття перевагу потрібно віддавати лінолеуму, що має спеціальний захисний шар. Такий лінолеум миється легко і надовго збереже прекрасний зовнішній вигляд.
- Зразки лінолеуму по можливості варто оглянути в приміщенні, куди його будуть стелити. Це зручно для більш точного підбору необхідного тону в інтер’єрі (холодний або теплий), адже зробити це по пам’яті не так легко.
- Весь лінолеум, що купується повинен бути з однієї партії, оскільки різні партії відрізняються за кольором іноді, навіть коли їх артикули повністю збігаються.
Всі вищевказані поради, рекомендації та роз’яснення допоможуть зробити вдалу покупку лінолеуму з будь-якого цінового сегмента.