Головна / Сад-город / Смородиновий бруньковий кліщ

Смородиновий бруньковий кліщ

Чорна смородина росте і плодоносить на кожній дачній ділянці. Її корисні властивості незаперечні. Але, як і інші садові культури, вона схильна до ураження різними шкідниками, включаючи брунькового (почкового) смородинового кліща.

Смородиновий бруньковий кліщ
Смородиновий бруньковий кліщ

Бруньковий смородиновий кліщ відноситься до чотириногих кліщів. Побачити їх, через мікроскопічні розміри, вкрай складно. Зовнішні розміри дорослих самок почкових кліщів сягають 0,2 мм, а самці ще менші. Тіло почкового смородинового кліща біле, червоподібне, подовжено-округле, з 4 ногами. Кліщі висмоктують сік рослин, прирікаючи їх на загибель.

Цикл розвитку брунькового смородинового кліща

Запліднені самки почкового смородинового кліща зимують в бруньках. Закритий притулок оберігає їх від зимових морозів і інших погодних катаклізмів.

Навесні при прогріванні повітря до + 5 °С самки брунькового смородинового кліща починають посилено відкладати яйця. Одна самка здатна відкласти близько 8000 яєць. В одній почці можуть одночасно перебувати 3-8 тисяч особин, тому і брунька роздувається і стає схожою на мініатюрну горошину.

Розвиток личинки почкового смородинового кліща триває близько 6-12 днів. Ненажерливі молоді особини через надриви в період розпускання бутонів входять в здорові бруньки і приступають до харчування. Висмоктуючи сік молодих пагонів, квіткових і вегетативних бруньок, вони призводять до загибелі органи рослин, які ще не розкрилися. Переселення молодих самок і личинок почкового смородинового кліща триває близько місяця, збігаючись з фазою початку і масового цвітіння. У цей період їх можна побачити неозброєним оком. Орда ненажерливих шкідників вітром, дощем переноситься на інші кущі.

Наскільки небезпечний почковий смородиновий кліщ?

За рівнем шкідливості брунькового смородинового кліща відносять до групи дуже небезпечних шкідників садово-ягідних плодоносних культур. За один рік 1 самка почкового смородинового кліща дає 5 поколінь (2 весняних і 3 літньо-осінніх), що становить близько 15-40 тисяч шкідників.

В процесі розвитку вони пристосовуються переносити кліматичні катаклізми в захищених умовах (бруньки, пагони і ін.), що ускладнює боротьбу з цими шкідниками. Вироблена пристосованість настільки надійна, що якщо не вжити кардинальних захисних заходів, ягідник (чорна, червона, біла смородина і агрус) може загинути за один сезон.

Ознаки ураження почковим смородини кліщем

Бруньковий смородиновий кліщ вражає в основному бруньки рослини. До осені деформовані, пошкоджені почки збільшуються в розмірах і починають за зовнішньою формою відрізнятися від здорових.

На уражених кліщем кущах смородини восени після опадання листя добре розрізняються два типи бруньок:

  • Здорові бруньки — нормально розвинені квіткові округло подовжені і подовжені листові, закриті зовнішніми щільними лусками.
  • Хворі бруньки — роздулися, круглі, нагадують разлахмачену мініатюрну головку капусти. Вони роздуті величезною кількістю зимуючих статевозрілих самок кліща, які з настанням теплої погоди готові до розмноження.

У весняно-літній період:

  • Насторожує зміна форми, величини і кольору листя на верхівках молодих пагонів.
  • Листова пластинка стає грубою, шкірястою на дотик, світлою за забарвленням, може бути деформованою.
  • Пагони перестають розвиватися. На стеблах з’являються відьмині мітли. Це йде вірусне зараження рослин, переносниками яких, нарівні з іншими шкідниками, є кліщі брунькові. Вони переносники таких вірусних захворювань як реверсія листя і махровість квіток. Лікування відсутнє. Хворі рослини знищують.

Заходи боротьби з почковим смородинним кліщем

Боротися з почковим смородиновим кліщем, який практично все життя проводить всередині бруньки дуже складно. Максимальну кількість вразливих личинок можна було б знищити обробкою отрутохімікатами при їх переселенні.

Але, з огляду на період переселення (бутонізація і цвітіння) обробки категорично заборонені, так як в цей момент йде запилення корисними комахами (бджолами, джмелями). Тому, брунькових кліщів смородини відносять до особливо небезпечних шкідників. Прийоми активного знищення смородинового кліща проводять в період до початку цвітіння і після збору врожаю.

Всі види боротьби з бруньковим кліщем на смородині можна поділити на:

  • профілактичні;
  • агротехнічні;
  • хімічні;
  • біологічні;
  • народні.

Профілактика від кліща

Профілактичні заходи проти смородинового кліща включають:

  • утримання ділянки без бур’янів;
  • очистка ягідника від листового опаду;
  • обов’язкова санітарна обрізка восени і навесні;
  • розмноження тільки здоровим посадковим матеріалом.

Агротехнічні заходи боротьби

Своєчасне проведення поливу, підгодівлі і обробок рослин, що збільшить імунітет рослин до вражаючої дії шкідників.

Для посадок і розмноження використовувати тільки районовані, стійкі до шкідників сорти.

Дуже важливо, щоб посадковий матеріал не був вражений шкідником. Для профілактики зараження можна саджанець або вкорінений живець на 18-20 годин опустити повністю в робочий розчин, приготований з агровертіна (10 г) і колоїдної сірки (40 г) в 10 л води.

Можна перед посадкою саджанці і вкорінені пагони, потримати в гарячій воді (+40 .. + 45 °С не більше) протягом 15 хвилин.

Личинки брунькових смородинових кліщів не переносять підвищену вологість повітря. Цією властивістю можна скористатися і, при першому переселенні виводку личинок (перше весняне покоління), дощувати ягідник.

Щорічно ранньою весною (початок березня) по сплячих бруньках обробити кущі смородини вогнем — чорної, червоної і білої (тільки смородини).

Виконання процедури: Після санітарної і розріджувальної обрізки кущів смородини, вогнем паяльної лампи або газового пальника на відстані 8-10 см провести по гілках 2-3 рази зверху вниз, не зупиняючись, щоб не обпекти гілки. Нагрівання вогнем знищить тлю і більшу частину почкових кліщів, не пошкодивши рослину. Вогонь не зашкодить здоровим почкам, що вкриті щільною верхньої лускою.

Хворі бруньки пухкі, покрив розірваний перенаселенням її шкідниками, що відкладають яйця майбутнього потомства. Вони дуже вразливі в цей період і вогонь (підвищена температура) обпікає і викликає загибель небажаних «квартиронаймачів». Звичайно, при цьому способі гинуть не всі самки, але їх активність різко знижується.

В цей же період замість вогневої обробки можна кущі смородини «викуповувати» гарячим душем, витрачаючи на великий кущ 1,0-1,2 відра води.

Виконання процедури: Для обробки кущів зручніше використовувати поливалку з розбризкувачем. Наливаємо окріп в ємність. Над кущем приблизно з висоти 15-20 см омиваємо кущ. При низькій температурі повітря гарячий окріп, при наповненні поливалки і поки вода долетить до куща, охолоне до +60 .. + 70 °С. Така температура рослині не зашкодить, але знищить частину шкідників (принцип дії той же, що і при вогневій обробці) і грибкову інфекцію.

Фізичне знищення брунькового смородинового кліща

При весняному обрізуванні необхідно уважно обстежити кожну гілку смородини. Якщо на гілці 1-2 роздуті почки, їх обривають і складають в пакет, який потім спалюють. Якщо кількість роздутих бруньок становить 4-6 штук, і вони розкидані по всій гілці, її необхідно зрізати і спалити. Таке фізичне знищення почкового смородинового кліща ефективно, особливо, якщо цю процедуру виконувати щорічно навесні і восени.

Використання хімічних та інших препаратів для знищення почкового кліща

Наступні методи знищення почкового смородинового кліща не безпечні для господаря, його сім’ї, домашніх тварин і птахів. Тому перед початком використання отрутохімікатів для знищення кліща, необхідно ретельно підготуватися, вивчити по спеціальній літературі дію і післядію хімікату, його ефективність, повторність застосування і технічні рекомендації виконання.

При порушенні вимог інструкції з використання препарату його ефективність можна звести до нуля.

Цикл розвитку почкового смородинового кліща залежить від зовнішніх температур. Перший активний розвиток личинок брунькового смородинового кліща починається при температурі повітря +10 .. + 12 °С, але їх вихід і переселення можуть наступити днів через 25, поки повітря не прогріється до + 18 ° С. Чим вище буде підніматися температура повітря, тим коротший період розвитку з яйця хижої личинки, яка буде заражати нові бруньки.

Інтервали обробок препаратами проти почкового кліща:

Температура повітря, °СПеріод розвитку, дібІнтервал обробок, днів
+12..+1825-3008-12
202010
25105
3063

Кількість обробок в інтервалі температур має бути не менше трьох:

  • перша обробка знищує перезимувавших дорослих самок почкового смородинового кліща і личинок (стійких до холоду). Частина яєць не встигає пройти цикл розвитку;
  • з настанням тепла закінчує цикл розвитку друга хвиля личинок. Якщо не витримати інтервал обробок (запізнитися з обробкою кущів), личинки встигають перетворитися на дорослих кліщів і відкласти другу кладку яєць.
  • третя обробка – на всяк випадок. Ті, що залишилися в живих молоді самки брунькового смородинового кліща можуть відкласти яйця, які дадуть новий спалах зараження кущів.

Особливо важливо зафіксувати перше переселення личинок кліща. Їх в цей період видно неозброєним оком. Провівши обробку кущів, в подальшому відстежуйте температуру і дотримуйтесь інтервал обробок. Наприклад: температура підтримується в інтервалі + 20-25 °С — інтервал обробок через 8-10 днів.

Кліщі відносяться до павукоподібних, тому їх знищують не інсектицидними препаратами, а акарицидними і інсектоакарицидними.

Врахуйте! Застосування хімічних препаратів при неправильному використанні може завдати шкоди здоров’ю. Тому необхідно:

  • дотримуватися заходів особистої безпеки (рукавички, окуляри, головний убір, респіратор або багатошарова пов’язка, халат);
  • чітко слідувати вимогам інструкції;
  • препарати при весняному та осінньому використанні рекомендується чергувати, щоб не викликати ефект звикання.

Найбільш вразливий період для брунькового кліща — переселення личинок на нові місця. У фазу бутонізації та розпускання листя перша хвиля личинок виходить на відкритий простір.

Пересування на нові території триває 2-3 тижні. Саме в цей період потрібно провести мінімум 2 обприскування з інтервалом 8-12 днів.

З отрутохімікатів проти смородинового кліща в цей період використовують акарицидні препарати:

  • Ендідор;
  • Форбід 4ф;
  • Ніссоран;
  • Вертімек;
  • Акктелік;
  • Контос.

Наступний період використання отрутохімікатів проти смородинового кліща — обробка кущів після повного збирання врожаю. Рекомендується в цей момент використовувати акарицидні препарати з більш сильною дією:

  • БІ-58;
  • Рогор-С;
  • фосфамід;
  • Сан-Майт;
  • Нітрафен.

Обробка смородини препаратами сірки

З препаратів сірки проти брунькового смородинового кліща використовують колоїдну сірку (сульфарід), карбофос. Ними можна обробляти кущі і грунт навколо до закінчення цвітіння. Розчин колоїдної сірки готують з розрахунку 10 г препарату, а карбофоса 75 г на 10 л води. Сірка далеко не нешкідливий препарат і при використовуваному дозуванні може викликати опік молодих листочків і їх опад. Тому, повторне обприскування (після цвітіння) проводять розчином, концентрацією в 2 рази меншою. Найвища ефективність від обробки кущів смородини розчинами колоїдної сірки проявляється при температурах не нижче + 20 °С.

Смородина формує урожай в короткі терміни, а дія препарату може тривати довго. Тому хімічні препарати використовують одноразово, тільки в фазу висування бутонів і початку масової бутонізації. Подальше застосування отрутохімікатів заборонено. Необхідний перехід до використання більш сприятливих засобів для здоров’я людини при знищенні шкідників.

Використання біопрепаратів проти кліща

Такими засобами можуть служити біоакаріциди. Вони розроблені на основі позитивних штамів грибів і бактерій і нешкідливі для людини. Поряд з великим переліком позитивних властивостей біоакаріцидів і біоінсектоакаріцидів, є і обмеження в їх застосуванні. Основне — робота препарату ефективна при підвищених температурах (+15 .. + 19ºС). У вітряну холодну погоду, що часто трапляється ранньою весною, вони не приносять користі. Якщо весна рання, відрізняється високими температурами, використання акарицидних препаратів високоефективне.

З біоакаріцидів найбільш відомі:

  • Бікол;
  • боверин;
  • битоксибациллин;
  • фітоферм;
  • Акарін.

Препарати використовують з інтервалом, що залежать від температури навколишнього середовища, до закінчення цвітіння і після збирання врожаю. Препарати необхідно чергувати. Вони добре сумісні в бакових сумішах з біофунгіцидами. Однак перед приготуванням бакової суміші необхідно перевірити препарати на сумісність, особливо нові. Розведення і способи обробки вказані на упаковці. Не відхилятися від рекомендацій, самостійність не принесе успіху.

Деякі досвідчені садівники проти почкового смородинового кліща рекомендують холодною весною до настання можливості використання біоакаріцидних препаратів обробляти рослини настоєм:

  • часнику;
  • цибулиння;
  • тютюну;
  • зелених покривів волоських горіхів або зимового настою їх опалого листя.

Можна обсаджувати кущі ягідників часником або багаторічною цибулею. Кліщам нестерпний їх запах. Вони втрачають можливість розмножуватися. Але при використанні хімічних препаратів для обробки кущів, часник і цибулю використовувати в їжу не рекомендується.

Використання рослинних препаратів в боротьбі з шкідниками — не панацея. На деякий час вони можуть сповільнити розмноження шкідника, але не знищити його.

Найдавніший спосіб знищення шкідників придумала сама природа. У кожного шкідника є в природі природні вороги ентомофаги, які ефективно скорочують кількість шкідників рослинних культур. Ставтеся уважно до малих трудівників садів і ягідників. Застосовуючи хімічні препарати пам’ятайте, що ви знищуєте і корисну фауну.

Кліщів ефективно знищують корисні комахи:

  • сонечко (стеторуси);
  • хижий клоп;
  • хижий кліщ;
  • златоглазка;
  • хальцид (комахи-наїзники);
  • фітосейулюс;
  • енкарзія
  • муха-журчалка і інші.

Ви ознайомилися з основними способами знищення почкового смородинового кліща, який завдає значної шкоди ягідним культурам. Не всі способи нешкідливі для людини, тварин, корисних комах. Перш ніж використовувати будь-які із запропонованих в статті або куплених препаратів, ретельно ознайомтеся з його дією і вирішуйте, чи підходить вам його застосування. Вибір за вами. Запропонуйте нам свої способи захисту ягідників від цього і інших шкідників в коментарях до цього матеріалу.

Читайте також

Чорна смородина Краса Львова

Краса Львова – середньопізній, крупноплідний сорт чорної смородини. Має дуже багато позитивних відгуків, як від …

Один коментар

  1. При першому відвідуванні ділянки після зими, провести ретельний огляд ділянки і всі зауваження записати в щоденник. Далі з гілок смородини зібрати почки почкового кліща (збирати зручно в пластикову пляшку(зручно, при паузах пляшку закручувати кришечкою). Далі нагріти воду у відрі або інші ємності до 45-50 С і провести термічну обробку кущів смородини з поливальника. Відступивши від основи рослини обережно обробити пристовбурні кола. через добу прорихлити.

    При появі перших листочків спостерігаємо за почками. При появі на кожній гілці роздутих почок, їх збираємо. При ураженні куща в незначній кількості видаляємо секатором гілок старше 4-5 років. Бувають випадки сильного ураження куща почковим кліщем, а сорт подобається, тоді робимо повне видалення гілок. Смородина самоомолоджується, а тому кущ відновиться і буде плодоносити на 3 рік.

    Кущ формується з гілок 1, 2, 3, 4 і 5 року, кущ не загущається, а слабкі гілки видаляйте секатором. У процесі всієї вегетації стежте і видаляйте в ручну утворені великі почки.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *