Головна / Інструменти / Будівельні рівні: як вибрати?

Будівельні рівні: як вибрати?

На сьогоднішній день вибір рівнів просто великий. Від найпростіших водяних до цифрових з вбудованим лазером. Який рівень і для яких цілей потрібен, а також за якими критеріями їх вибирати – розглянемо у даній статті.

Будівельні рівні: як вибрати?
Будівельні рівні: як вибрати?

Типи будівельних рівнів

Найбільш простим конструктивно є звичайний водяний рівень, він же гідрорівень (водяний рівень). Являє собою дві пластикові зазвичай циліндричні колби зі шкалою, з’єднаних один з одним гнучким довгим шлангом. Принцип його дії простий і має бути зрозумілий кожному. Він заснований на відомому фізичному явищі — рівень води у сполучених посудинах завжди однаковий.

Водяний рівень
Водяний рівень

За допомогою такого пристосування ми легко можемо відзначити дві точки, що знаходяться в одній горизонтальній площині на максимальній відстані, рівному довжині шланга. Потрібно просто поставити відмітки навпроти кордонів води в колбах.

Такий інструмент буде незамінний при будівництві заміського будиночка, розмітці стель і підлог при ремонті і тому подібних справах. Довжини шлангів таких рівнів лежать в діапазоні 7 — 25 метрів, що немало. Вартість такого інструменту, ясна річ, невелика.

Зручніше працювати з колбами не циліндричної форми, а з прямокутними в перетині — їх простіше прикладати до поверхні. Діаметр трубки — чим більше, тим швидше встановлюється однаковий рівень в обох колбах. Як правило, водяний рівень має діаметр 6 — 8 мм.

Бульбашковий рівень
Бульбашковий рівень

Наступний клас інструментів — бульбашкові рівні або ватерпаси. Велика частина має довжину 40 — 250 см. Горизонталь і вертикаль в них контролюється по положенню бульбашки повітря в спирті, запаяному в спеціальних прозорих колбах.

Короткі ватерпаси потрібні при укладанні плитки, монтажі вікон і підвіконь … Довгі — для установки маяків, перевірки вертикальності/горизонтальності площин і ліній, різного роду розмітки. Як не дивно на перший погляд, ватерпаси можуть відрізнятися безліччю характеристик.

Кутоміри та нахиломіри — прилади, що дозволяють вимірювати і задавати кути між площинами, і ухили площин від горизонталі і вертикалі відповідно. Такі прилади можуть виглядати по-різному. Кутоміри бувають і у вигляді колби у чверть кола і у вигляді двох «рейок», з’єднаних шарніром.

В основному, кутоміри і нахиломіри є цифровими приладами, тобто на них є дисплей, де відображаються значення кутів. Уклономіром також часто називають електронний або цифровий рівень.

У продажу так само є різні авангардні види будівельних рівнів. Наприклад, трубні. Вони, до того ж, бувають ще в різному виконанні. Є дані інструменти у вигляді «шпильки», що надіваються на трубу, є звичайні бульбашкові з виїмкою під трубу на корпусі, а є взагалі шедеври авангарду — «палиці» з п’ятьма глазками, кожен з яких налаштований на певний ухил.

Лазерні рівні — це найтехнологічніший вид рівнів. Висока точність, зручність застосування, величезна економія часу при розмітці. Такі прилади діляться на два великі класи: позиційні і ротаційні.

Позиційні не мають жодних рухомих механізмів, як правило, видають класичний лазерний хрест, або кілька точок.

Ротаційні лазери видають одну точку, але за рахунок того, що вона крутиться на підставці, швидко переміщається на 360 градусів. Такі прилади використовують, наприклад, майстри для стелі.

Як вибрати будівельний рівень

Найпоширенішими рівнями для домашнього ремонту є бульбашкові. Так які ж критерії є найважливішими при виборі рівня?

Для початку потрібно визначитися, для яких робіт він вам потрібен. Від цього буде залежати довжина інструменту. Якщо для плитки, то одним рівнем вам не обійтися, знадобиться, мінімум два: короткий (40 або 60 см) і довгий (200 см). Короткий використовується постійно для перевірки рівня між сусідніми плитками. Довгий — для контролю по всій площині облицювання.

Якщо ж ви маєте намір штукатурити, заливати стяжку, вам однозначно потрібно довгий ватерпас, не менше двох метрів.

Наступний найважливіший критерій — форма.

Часто зустрічаються рівні, що схожі на рейсу. Це не кращий вибір — такий інструмент дуже сильно гнеться. Набагато могутніше «палиці» коробчатого типу. А вже якщо всередині у них є ребро жорсткості — то взагалі відмінно!

Наступний пункт – як влаштовані колби. Вкрай важлива особливість. У магазині ви можете побачити рівні, припустимо, з однаковими колбами, але з, різної величини, бульбашками. Звичайно ж, у такому випадку потрібно брати рівень з більшою бульбашкою, але щоб вона не виходила за межі позначок. Чим менша відстань від кордонів бульбашки до поділів колби, тим точніше можна визначити відхилення. Пам’ятайте про це.

Так само звертайте увагу на чутливість бульбашки, вона сильно залежить від радіуса кривизни колби. На око здається, що колба має форму циліндра, але це не зовсім так, вона трохи викривлена, інакше б найменше відхилення від горизонту «відносило» б бульку на самий край колби.

Також, слід зазначити, що колба для визначення вертикальності часто буває недоступна для гарного огляду, тому приклавши будівельний рівень до стіни, ми не зможемо подивитися на показання рівня паралельно неї — голова заважає. А значить, не зможемо об’єктивно судити про показаннях приладу. Але існують рівні, в які вбудована спеціальна система дзеркал, і зображення колби «виводиться» на задній торець рівня, що вкрай зручно. Таку систему мають, наприклад, ізраїльські рівні Kapro серії Plumbsite.

Точність рівня для професійного застосування — не гірше 0.5 мм на 1 метр довжини, для робіт по дому підійде і інструмент простіше, з похибкою 1 мм на 1 метр.

Обробка робочих областей. В ідеалі вони повинні бути оброблені фрезером. Це можна зрозуміти по шорсткій поверхні.

Наявність вбудованих магнітів — теж вельми важливе доповнення до будь-якого рівня. Повісив його на профіль і спокійно регулюєш його. Ще вкрай корисними властивостями рівнів є прорізи в корпусі для зручності хвата і прогумовані накладки, які часто служать ще й амортизаторами в разі падіння інструменту.

Поворотні і регульовані колби на будівельних рівнях – це, на мій погляд, скоріше мінус чим плюс. Інструменти, для яких доступно ручне регулювання замість фіксованого кріплення, швидше за все, будуть збиватися. Вже краще брати раз і назавжди зафіксовані колби. Головне — уважно перевіряти інструмент в магазині.

Процедура перевірки достатньо проста. Кладете рівень спочатку на стіл або прилавок, дивіться на показник, запам’ятовуєте. Потім повертаєте на 180 градусів (але щоб він залишався на тому ж місці!) І знову дивіться. Якщо положення бульбашки буде таким же — інструмент не бреше. Ту ж процедуру проробляєте і для вертикалі, тільки прикладаєте його вже до стіни.

Читайте також

Що таке зенкер?

Свердла «Зенкер» — це ріжучі інструменти для створення конічних і циліндричних отворів. Вони мають 3 …

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *