Теплі водяні підлоги вже давно зарекомендували себе з кращого боку. Їх сміливо використовують в якості основного джерела тепла, і вони справляються з поставленим завданням. Однак при проектуванні залишається відкритим питання, які труби вибрати для теплої підлоги.
Які труби вибрати для теплої підлоги
Є кілька варіантів труб для теплої підлоги:
- Металопластик.
- Поліпропілен.
- Зшитий поліетилен.
Однак для початку слід зрозуміти, які вимоги пред’являються до труб для теплої підлоги, і які будуть умови експлуатації. В результаті можна скоротити список матеріалів і прийти до одного або двох оптимальних варіантів, з яких залишиться вибрати найдоступніший.
Стандартні вимоги — це довговічність і безвідмовність. Однак під цими словами слід розглянути якісні характеристики труб без такого грубого узагальнення.
Вимоги до труб для теплої підлоги
В системі теплої підлоги за замовчуванням труби закладаються по всій площі приміщення, що обігрівається і заливаються стяжкою. Стяжка потрібна для рівномірного розподілу тепла і його акумуляції. Вже в другу чергу для додання міцності для укладання підлогового покриття.
Підключення до котла здійснюється через колекторну групу. Спеціальний патрубок з достатньою кількістю відводів для прямої подачі теплої води і обратки окремо називається колектором або гребінкою. Колекторна група встановлюється в одній точці на поверх, рідше розділяється на кілька окремих груп. Всі налаштування і регулювання, а також контроль роботи системи опалення відбувається саме на колекторній групі. Додатково сам котел опалення контролює максимальну температуру теплоносія в системі.
Про температуру. Для теплої підлоги максимально допустима температура поверхні в житлових приміщеннях — +28 °С. Для нежитлових значення дещо вище +31 °С. Все одно в порівнянні з радіаторним теплопостачанням, де теплоносій може нагріватися до +95 °С, теплі підлоги виявляються ледь теплими, хоч цього і вистачає для обігріву. Важливе застереження, регулюється саме температура поверхні підлоги, а не теплоносія. У разі сильного похолодання чи суттєвих тепловтрат, температура теплоносія для обігріву будинку потрібна до +36 °С, вище просто недоцільно.
Труби укладаються рівномірно по всій підлозі. Щоб уникнути меншого нагріву там, де пролягає кінцівка, адже вода вже встигла втратити частину тепла в самому початку, укладають трубу змійовиком або по спіралі до центру з подвійним кроком між петлями і після назад по тому ж маршруту. Виходить, що в кожній точці підлога гріється і від прямого струму води і від зворотного.
Знаючи всі ці нюанси, можна озвучити вимоги до труб для теплої підлоги:
- Відсутність з’єднань усередині стяжки.
- Стійкість до корозії.
- На стінках не повинні накопичуватися відкладення, не повинно бути замулювання.
- Гнучкість — труби повинні легко гнутися і укладатися по складному маршруту.
Металопластик для теплого полу
За основу застосовується термопластик, екструзивний поліетилен, посилений армуючим шаром. Як посилення застосовується алюмінієва фольга або металева сітка. Основні переваги металополімерних труб:
- Гнучкість, зберігають форму після деформації.
- Досить просто зберігається внутрішній діаметр при вигині.
- Міцність на розрив і помірне лінійне розширення, стримуване армуючим шаром.
- Відсутність дифузії кисню.
- Поставка в бухтах по 200 метрів.
Останній пункт часто представляється як основна перевага. Адже саме велика довжина металополімерних труб дозволяє без використання з’єднувачів і муфт укласти довгі контури опалення теплої підлоги. Однак не менш важливим є ідеально гладка поверхня внутрішніх стінок і відсутність дифузії кисню. Враховуючи достатньо низьку температуру теплоносія в присутності кисню можливий розвиток різних анаеробних бактерій і, як наслідок, замулювання.
Поліпропілен на теплу підлогу
Поліпропілен заслужив довіру як в системах холодного і гарячого водопостачання, так і в опаленні. Армовані поліпропіленові труби здатні витримати тиск до 25-35 бар і температуру теплоносія до +95 °С. Однак ці достоїнства не актуальні для систем теплої підлоги.
Другий важливий момент — це занадто товсті стінки в 2,5-3 мм, що також не робить його привабливим, адже для заливки в стяжку бажано мати якомога менший зовнішній діаметр.
Для матеріалу характерна висока дифузія кисню, приблизно 900 мг/м2 за добу. Враховуючи температуру води в +28 °С, створюються ідеальні умови для розвитку аеробних бактерій. У ході їх життєдіяльності стінки замулюються аж до повного перекриття каналу.
І остаточний вердикт «непридатні» заслуговують такі труби за максимальну довжину в 6-12 метрів, без можливості вільно загинати їх для укладання. Потрібно застосовувати фітинги та паяні з’єднання. Останні хоч і відрізняються підвищеною міцністю, навіть більше ніж прес-фітинги металпласта, проте все залежить від якості виконання монтажу. Цілком покладатися на те, що місця з’єднань не протечуть з часом, не можна, і заливати бетоном їх також не варто.
Зшитий поліетилен для теплої підлоги
Труби зшитого поліетилену в чомусь схожі з металополімерними, за відсутністю тільки армуючого шару. Вони й самі по собі досить міцні за рахунок зшивання полімеру на рівні молекул. Допустима температура до +45 … + 60 °С, що вписується у вимоги для теплої підлоги, і абсолютно гладка внутрішня поверхня з мінімальним значенням шорсткості, що сприяє зниженню гідроспротиву і знижує ризик замулювання труби.
Труби виробляються і поставляються в бухтах довжиною до 150-250 метрів, так що є можливість укладати контури навіть на великих площах без зайвих з’єднань.
Недолік зшитого поліетилену — це високий коефіцієнт теплового розширення. При температурі теплоносія +28 °С це все одно позначається, хоч і слабо. Компенсується ця особливість гнучкістю і еластичністю труби, високою межею на стиск.
Дифузія кисню трохи нижче, ніж у поліпропілену — 650 мг/м2 за добу, і все одно занадто висока.
Вибір труб для теплої підлоги
Фактично ні в жодному варіанті не йшлося про теплопровідність матеріалу. Адже у полімерів вона невисока, і за логікою сталеві труби хоч і схильні до корозії, все ж тепло віддають набагато активніше. Тільки в системі теплої підлоги не настільки важлива швидкість теплообміну. Важлива рівномірність нагріву підлоги, так що навіть високий теплоопір грає на руку полімерним матеріалам.
Можна точно сказати, що поліпропілен не підходить. Немає можливості позбутися від великого числа фітингів і з’єднань, а сам поліпропілен пропускає кисень, чим сприяє замулюванню.
Оптимальним варіантом є тільки металопластикові труби, здатні легко гнутися, що не пропускають кисень та мають велику довжину.
Зшитий поліетилен є розумною альтернативою, але тільки при використанні труби з додатковим бар’єрним шаром для усунення дифузії кисню.