В останні роки часто зустрічаються дачні селища, повністю забудовані будинками з газобетонних блоків. З цього легкого, красивого, дуже міцного і доступного матеріалу будують «під ключ» різні будинки і котеджі. Які газобетонні блоки вибирати, чим вони відрізняються один від одного — ці питання хвилюють багатьох людей.
Класифікація та види газобетонних блоків, і їх особливості
Газобетон був винайдений давно, але з розробкою нових сучасних виробничих технологій, стали випускатися вдосконалені газобетонні блоки різних конструкцій і видів. При зведенні будинків використовують кілька видів різних блоків.
Щільність газобетонних матеріалів прямо пропорційна марці, чим вона більша, тим вище щільність. У кожної марки є свої недоліки і переваги, і призначені вони для різних цілей, тому твердження, що одна марка гірше, а інша краще, безпідставні.
Яку марку газобетону вибрати:
- Ідеально підходить для будівництва будинків з вентильованими фасадами. Має найвищу міцність;
- Використовується при зведенні стін будівель монолітного типу;
- Застосовується для облаштування теплоізоляції і при закладці прорізів. Має більш високу міцність;
- Використовується тільки як утеплювач. Даний матеріал дуже крихкий. Це дуже рідкісна марка.
Газобетонні блоки діляться на три види:
- конструкційні;
- конструкційно-теплоізоляційні;
- теплоізоляційні.
Блоки конструкційні дуже важкі, але міцні. Вони мають марки щільності від «Д900» до «Д1200».
Конструкційно-теплоізоляційні мають марки щільності від «Д500» до «Д900». Це також міцні блоки, з яких можна побудувати навіть триповерхові будівлі з одношаровими стінами. Теплопровідні характеристики цього матеріалу дозволяють не утеплювати додатково стіни.
Теплоізоляційні мають щільність від «Д400» до «Д500». Вони дуже популярні при облаштуванні внутрішніх перегородок.
Газобетонні блоки також розрізняються за формою:
- Несучі зовнішні стіни і перегородки роблять з прямокутних блоків.
- Для стель використовують балки з армованого газобетону.
- Блоки перекриттів роблять з балок Т-подібної форми, що мають розміри 60х25х20 см.
- Для монтажу дверних віконних прорізів використовують U-образні блоки, завдяки ним прискорюються роботи і знижуються трудовитрати.
- Для полегшення процесу будівництва можна придбати спеціальні газобетонні блоки дугоподібної форми і перемички.
Основні особливості газобетонних блоків:
- не схильні до гниття, не старіють;
- з екологічно чистої природної сировини;
- мають легку пористу структуру, завдяки якій стіни виходять «дихаючими» і одночасно теплими;
- не піддаються деформації, вогнестійкі;
- низька теплопровідність газобетону дозволяє економічно витрачати енергоресурси;
- матеріал легко піддається обробці;
- технологія будівництва проводиться без залучення спеціального устаткування, що дозволяє зводити будинок самостійно.
Різновиди газобетону
У сучасному будівництві будинків з газобетону використовуються різні різновиди блоків, в тому числі:
Перегородкові газобетонні блоки
Для будівництва міжкімнатних перегородок застосовують спеціальні тонкі блоки, які мають товщину до 15 см. Вони випускаються великих розмірів, але мають невелику вагу. З їх допомогою швидко і економічно зводять перегородки.
На один квадратний метр внутрішньої стіни досить близько п’яти газобетонних блоків. Вони легко обробляються, тому можна зробити конструкції будь-якої конфігурації і облаштовувати інженерні комунікації.
Пористі газобетонні блоки
Конструкційні пористі блоки мають високі показники міцності. З них будують зовнішні стіни будинків. Вони відповідають всім нормам сучасного будівництва, сейсмостійкі.
Газобетонні блоки автоклавного твердіння
Блоки піддані автоклавній обробці дуже міцні, морозостійкі, мають низьку теплопровідність. Такі властивості вони набувають завдяки спеціальному процесу обробки. Автоклавним процесом керують автоматично, тому можна заздалегідь задати необхідні властивості блоків.
Для такої технології потрібні додаткові трудові та енергетичні ресурси, тому вартість виробів автоклавного твердіння досить висока. Неавтоклавні блоки, ціна на які набагато менша, тверднуть в природних умовах, через що їх міцність нижча.
Газобетонні блоки з пазами, паз гребінь
Система «паз-гребінь» є високотехнологічною модифікацією газобетонних блоків. Такі блоки мають пазогребневі торцеві з’єднання. Працювати з ними дуже зручно, оскільки захват торців з’єднуються в замок.
Якщо в подальшому кладка буде шпаклюватися або обштукатурюватися з двох сторін, шви вертикального напрямку можна не заповнювати клеєм. Але якщо такі роботи не передбачаються, то краще нанести клей на вертикальні шви.
Дана система дозволяє прискорити роботу, зменшити витрату клею і зробити будинок тепліше. Такі матеріали зручно переносити по будівельному майданчику.
U-образні блоки
U-образні блоки застосовують для прихованих будівельних елементів, під час влаштування монолітних поясів жорсткості. Внутрішній простір подовжених U-блоків заповнюється арматурою і монолітним бетоном.
Блоки виду hh
Блоки НН застосовують для опалубки по зовнішньому контуру стін. У простір між перегородчастими плитами прокладають шар теплоізоляції з екструдованого пінополістиролу.
Де і які використовуються газобетонні блоки, їх переваги
У продажу можна зустріти різні газобетонні блоки. Великі фірми, що виробляють газобетонні блоки, випускають різні вироби з цього матеріалу. Вони можуть бути не тільки стандартних типорозмірів, а й з додатковими елементами, які допомагають полегшити процес зведення будинків своїми руками.
Для зведення зовнішніх і несучих стін рекомендується використовувати тільки автоклавні газобетонні блоки марок D500 і D600. Матеріал використовують в будь-яких кліматичних умовах. Щоб забезпечити нормальну температуру вдома, зовнішні стіни опалювальної будівлі повинні бути зроблені товщиною не менше 3,75 сантиметрів.
Для несучих стін можна використовувати блоки з неавтоклавного газобетону будь-якої марки.
Для будівництва несучих конструкцій застосовують блоки марки D500 або 600, так як вони мають підвищену щільність. Для кладки внутрішніх стін підходять блоки D400, які добре утримують тепло, але вони дуже крихкі.
Газобетонні блоки мають такі переваги:
- Дуже легкі.
- Економлять обсяг приміщення, завдяки своїй тонкій структурі.
- Висока теплопровідність. Пориста структура матеріалу створює відмінний теплоізоляційний ефект. З цих плит створюють «теплі стіни», завдяки яким витрати на опалення будинку знижуються приблизно на 30%.
- Відмінна звукоізоляція, в десять разів вище будинків із цегли.
- Паропроникність. Газобетонні блоки «дихають», при цьому шкідливі сполуки спільно з парою виходять назовні, а всередину будинку надходить насичене киснем, свіже повітря. У цих будинках завжди буває комфортна атмосфера.
- Пожежна безпека. Будинки, побудовані з газобетону, мають вищий показник пожежної безпеки.
- Особлива міцність блоків, схильних до автоклавної обробки, робить газобетон одним з найміцніших матеріалів.