Головна / Матеріали / Рідке скло. Основні характеристики і технологія виробництва

Рідке скло. Основні характеристики і технологія виробництва

Рідке скло хоч і відомо стало не так давно, але вже зараз його застосування в побуті настільки широке, що складно знайти те середовище виробництва, де воно не використовується. Рідке скло може включатися до складу грунтовок, клею, фарб, як ущільнювачів грунту або гідроізоляції різних водних споруд.

Рідке скло. Основні характеристики і технологія виробництва
Рідке скло. Основні характеристики і технологія виробництва

Рідке скло буває на основі калію, натрію і іноді літію, хоча останній компонент використовується досить рідко. Калійний вид матеріалу використовується в безлічі сфер і має прекрасні технічні властивості. У порівнянні з натрієвим каустичним, володіє більш крихкою структурою, через що шви бувають менш стабільні. Маючи високу пожежну і вибухову стійкого, воно надає необхідну міцність.

Обидва ці матеріали застосовуються чи не всюди, але все ж калійне в якості одного зі складових зустрічається рідше. Це пояснюється його високою ціною. Тому нерідко калійне рідке скло замінюється каустичним натрієвим.

Склад рідкого скла

Основними складовими рідкого скла зазвичай є:

  • Сірчаний ангідрит;
  • Двоокис кремнію;
  • Окису заліза і алюмінію;
  • Силікатний модуль;
  • Окис натрію;
  • Окис кальцію.

В обох типах скла два останніх окиси будуть зустрічатися, але в трохи менших кількостях. Так, в рідкому натрієвому склі однойменного окису міститься 9%, а кальцію — лише 0,2%.

При роботі з рідким склом найкраще використовувати готові суміші, призначені для виконання конкретного завдання.

Технічні параметри рідкого скла

Скло цього виду відповідає ГОСТ 13078-81. Сертифікат відповідності є добровільною формою підтвердження якості та кожної компанії, яка займається виробництвом цього матеріалу, видається після дослідження цієї продукції.

Деякі будівельники задаються питанням, чи шкідливе рідке скло і яким чином воно здатне впливати на організм. Цей матеріал не випромінює будь-яких шкідливих хвиль, тому його можна вважати безпечним. Однак попадання його на ділянки тіла, а вже тим більше всередину організму є небезпечним і слід цього уникати.

Швидкість висихання рідкого скла буде залежати від того, в складі якої суміші воно використовується. В чистому вигляді рідке скло може підсохнути за 10 хвилин. Якщо воно додається в будь-яку суміш, то час застигання складе кілька годин.

Основні характеристики рідкого калійного скла:

  • Щільність — до 1,45 г/см3;
  • Термін (придатності) зберігання — 2 роки;
  • Формула — Na2SiO3;
  • Вага питома — 1,45;
  • Температура плавлення — 1088 С.

Технологія виробництва

Виробництво цього матеріалу надзвичайно складне, тому цим можуть займатися лише хімічні заводи. Спочатку кварц потрібно скришити в пісок, після чого потрібно змішати його з содою, поташом і сульфатом калію або ж натрію.

Після цього потрібно сплавити весь матеріал в монолітну брилу, для чого знадобиться температура не менше 1400 С. Далі його потрібно розчинити в автоклаві. На цей раз температура буде трохи нижче, близько 170 С, але тривалість цієї процедури скласти може близько 6-7 годин. В даному випадку важливо так само підтримувати оптимальний тиск на рівні 0,8 МПа.

Самостійно виготовити рідке скло в домашніх умовах неможливо, оскільки забезпечити всі умови, оптимальний тиск і температуру самостійно неможливо. Для цього буде потрібно спеціальне обладнання і, звичайно, професійні навички.

Оскільки при великому обсязі іноді можуть виникнути труднощі з завмиранням рідкого скла в формах, рекомендується використовувати різні види затверджувачів. Скільки буде сохнути рідке скло залежить від декількох факторів. Добре діють з ним калійні солі, борна кислота, діоксид титану, а також деякі інші типи.

Відгуки та оцінки про рідке скло

Рідке скло має дуже хороші властивості, що підтверджено численними відгуками тих, хто використовував матеріал. Його застосовують для різних покриттів, щоб захистити поверхню від впливу вологи. Зазвичай проблем з використанням його не виникає, якщо все було зроблено за правилами.

Завжди рекомендується використовувати затверджувач, якщо обсяг матеріалу, з якого передбачається виготовлення (наприклад, цеглу) досить великий.

Виходячи з усієї маси відгуків, представлених в інтернеті, можна виставити цьому матеріалу такі оцінки:

  • Ціна — 5 балів. Хоча калійний тип скла і буде досить дорогим, проте його натрієвий аналог володіє досить хорошими властивостями в сукупності з доступною вартістю;
  • Зовнішній вигляд — 5 балів. При покритті ним поверхонь не створює зазвичай ніяких сторонніх відтінків;
  • Екологічність — 5 балів. Ніяких шкідливих сторонніх домішок при створенні його не використовується;
  • Простота виготовлення — 3 бали. Самостійно зробити рідке скло неможливо, оскільки його виготовляють тільки на хімічних заводах;
  • Практичність — 5 балів.
  • Трудомісткість при використанні — 5 балів. Складнощів зазвичай при використанні не виникає взагалі, або вони досить швидко усуваються.

Рідке скло хоч і відомо стало не так давно, але вже зараз його застосування в побуті настільки широке, що складно знайти те середовище виробництва, де воно не використовується.

Читайте також

Переваги та недоліки металочерепиці

Металочерепиця — покрівельний матеріал з метала, оцинкований і покритий кольоровим полімерним матеріалом, який за зовнішнім …

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *