Бікоттура, або «подвійне випалення» — назва технології виготовлення керамічної плитки. За цією технологією суміш глини спочатку потрапляє під прес, а потім обпалюється при температурі близько 1 040 °C. У результаті виходить досить пориста плитка з коефіцієнтом водопоглинення близько 10%. Цю плитку називають «печиво». Зазвичай товщина «печива» становить близько 5-7 мм.
Обпалену плитку покривають глазур’ю. Глазур може бути матовою або глянсовою, на її поверхню може бути нанесений будь-який малюнок. Покрита глазур’ю плитка обпалюється знову.
Зазвичай плитка подвійного випалення виготовляється колекціями, де є один базовий світлий колір і кілька додаткових яскравих або темних відтінків.
Декоративні елементи для колекцій бікоттури виготовляють двома способами:
Перший полягає в тому, що плитку нарізають під потрібний розмір декору або бордюрів, потім знову покривають глазур’ю і піддають додатковому випалу.
Другий спосіб застосовується для об’ємного декору. У цьому випадку в глину додають гіпс, який робить суміш більш пластичною. Елементи формують за допомогою преса, покривають глазур’ю і обпалюють або просто сушать.
Процес виготовлення декору дорожче, ніж виготовлення плитки, тому колекції з великою кількістю декоративних елементів коштують більше, ніж колекції, що складаються лише з базової плитки.
Плюси бікоттури
На поверхню плитки подвійного випалення можна нанести будь-який малюнок, у тому числі фотодрук. Крім того, глазур захищає тіло плитки від проникнення вологи і забруднень.
Недоліки бікоттури
У порівнянні з плиткою однократного випалу, бікоттура крихкіша. Особливо це стосується декору. Її не можна використовувати в місцях, схильних до значного навантаження — на підлозі або на відкритому повітрі. В основному бікоттуру застосовують для оздоблення стін ванної або кухні, деякі укладають її у вітальні або передпокої.
Незважаючи на крихкість, якщо укладати бікоттуру в тих приміщеннях, для яких вона призначена, прослужить вона так само довго, як і плитка одноразового випалення. Для очищення бікоттури застосовують м’які миючі засоби без абразивних частинок.
Як відрізнити бікоттуру?
Бікоттуру можна відрізнити зовні за кількома ознаками:
- відносно невелика товщина,
- основа з червоної глини,
- відносна легкість,
- поверхня покрита глазур’ю.