Сучасний ринок будівельних матеріалів пропонує споживачеві найширших вибір утеплювачів. Зараз найбільш затребуваними і поширеними матеріалами для ефективного і надійного утеплення можна вважати мінеральну і базальтову вати.
Кожен матеріал має свої плюси і мінуси і різниця між цими видами вати цілком помітна. Спробуємо розглянути характеристики обох матеріалів і з’ясувати, який з них краще використовувати для утеплення. Відмітимо одразу, що кам’яна вата не є небезпечною для здоров’я.
Особливості базальтової вати
Основа представленого базальтового утеплювача — це скловолокно, яке виробляється в результаті переплавлення габбаро-базальтової породи, що має гірське походження. Плита такої базальтової вати істотно відрізняється від минераловатного аналога, хоча стверджувати, що вона набагато краща теж не варто.
Як мінеральна вата, так і базальтова мають свої плюси і мінуси. Утеплювач на основі базальтової вати в своєму складі містить скловолокно, яке змішане з спеціальними компонентами, які з високим ступенем ефективності можуть забезпечувати зв’язку і підтримують гідрофобізуючі властивості утеплювача.
Плита базальтової вати краще, ніж мінвата здатна зберігати тепло. Це відбувається завдяки тому, що структура базальтової вати відрізняється високим ступенем волокнистості і пухкості.
Цей утеплювач має таку структуру, яка дозволяє повітрю, яке знаходяться між волокнистими смужками, зберігати заздалегідь задану температуру. Це відбувається незалежно від того, що піддається збереженню, тепло або прохолода.
Переваги та недоліки утеплення базальтової ватою
Варто в першу чергу відзначити, що представлений утеплювач (базальтовий утеплювач) проявляє високу ступінь міцності до впливу високих температур. Крім того плита базальтової вати відрізняється:
- Повною відсутністю токсичних виділень при нагріванні;
- Стійкістю до забруднень;
- Стійкістю до утворення грибкової цвілі;
- Високим рівнем температури плавлення.
- Легкістю транспортування.
Виробники заявляють про експлуатаційний термін утеплювача більший п’ятдесяти років. При дотриманні всіх правил експлуатації цей термін може збільшитися на 10-15 років.
Базальтовий утеплювач має низьким ступенем звукопровідності, що дозволяє використовувати даний матеріал для гасіння непотрібних акустичних коливань.
Крім цього, даний матеріал проявляє високі властивості вібростійкості, що робить його кращим, ніж мінвата. Представлений утеплювач не є вибухонебезпечною речовиною, і тому може бути використаний для забезпечення ізоляції гарячих і агресивних середовищ.
У хімічному складі цієї речовини не міститься елементів вапнякових порід і доломіту, як і в клеї для мінераловатних утеплювачів, що ефективно перешкоджає проникненню гризунів на територію піддану утепленню.
Базальтова плита характеризується низькою питомою вагою поряд з високими ізоляційними показниками. Здатність високого ступеня стійкості до різних видів механічних впливів пов’язано з особливостями структури цього матеріалу.
Справа в тому, що волокна вати розташовуються в горизонтальному і вертикальному напрямках. Такі особливості структури призводять набуття високого ступеня жорсткості утеплювача, що безпосередньо впливає на його практичні властивості.
Базальтова вата славиться своїми високими водовідштовхувальними властивостями. Цей матеріал з легкістю здатний пропускати всередину себе вологу, але не дозволяє їй накопичуватися всередині. Але, незважаючи на велику кількість позитивних якостей, даний матеріал має деякі недоліки.
Представлений утеплювач має досить велику вартість, що робить його досить привілейованим будівельним матеріалом.
Ще одним істотним недоліком є особливості складової структури утеплювача. Його плита володіє чималою кількістю швів в місцях з’єднання, це, при здійсненні монтажу, може послужити причиною зниження ряду важливих теплоізоляційних якостей.
Не дуже високий рівень міцності також є негативним моментом. Деякі експерти вважають, що використання фенольної сполуки в процесі виробництва піни надає матеріалу високу ступінь екологічної небезпеки.
Відмінність базальтової вати від інших ущільнювачів на мінеральній основі
При розгляді базальтової вати можна звернути увагу на ряд переваг перед іншими аналогічними видами утеплювача.
Один з найбільш значущих чинників — це високий рівень хімічної і біологічної пасивності представленого базальтового утеплювача.
Це вигідно відрізняє матеріал від тієї ж скловати. Вата, яка виготовляється із застосуванням базальту, забезпечена товстими і короткими волокнами.
Завдяки такій структурі пластичність матеріалу підвищується в кілька разів. Крім того практично до нуля зводиться ймовірність осипання утеплювача в процесі монтажу.
Виходячи з того, що представлена сировина відрізняється великим об’ємом і відмінними характеристиками міцності, цей момент відбивається у незначному підвищенні теплоізоляційних якостей.
Варто відзначити, що всі утеплювачі, що створюються на основі мінеральних речовин, здатні з високим ступенем ймовірності подразнювати поверхні слизової оболонки.
Тому щоб уникнути попадання частинок речовини в легені слід застосовувати засоби індивідуального захисту і не допускати виникнення високої концентрації речовини в повітрі.
Особливості мінеральної вати
В першу чергу варто звернути увагу на вартість цього різновиду утеплювача. Плита мінеральної вати коштує на порядок дешевше, ніж її базальтовий аналог.
Це пов’язано з високою доступністю і дешевизною виробничого процесу. Представлений матеріал, перебуваючи в упакованому вигляді, займає досить мало місця, цим він краще, ніж базальтовий аналог.
Це свідчить про те, що мінвата важить мало, що безпосередньо впливає на зниження вартості її перевезення до необхідного будівельного майданчику.
Мінеральна вата відрізняється:
- Низькою щільністю;
- Невеликою вагою;
- Формуванням меншого навантаження на конструкцію.
Скловата не схильна до займання, проявляє хороші показники біологічної стійкості і хімічної пасивності.
Представлений утеплювач не здатний ініціювати шкідливі корозійні процеси в розташованих поруч металевих поверхнях.
Мінеральна вата з оглядкою на особливості модуляції при температурі в +400 градусів Цельсія починає змінювати свою структуру і втрачати ряд корисних властивостей.
Довжина волокон цієї утеплювальної речовини вдвічі більша довжини базальтових волокон. Такі особливості структури надають скловаті високу ступінь еластичності.
Такий матеріал можна використовувати в конструкціях, які володіють неправильними геометричними параметрами і нерівною поверхнею.
Звукоізоляційні характеристики мінеральної вати кращі, ніж у базальтового аналога.
Одним з головних недоліків цього утеплювача є схильність до усадки.
Це пов’язано з тим, що після закінчення певного періоду часу волокна, виготовлені із застосуванням скла і кварцу, починають зазнавати кристалізації.
До цього може призвести неякісне виконання монтажних робіт. Під час роботи з мінватою потрібно проявляти високу ступінь обережності — вона може викликати роздратування шкіри і нанести шкоди легеням і очам.
Який матеріал кращий?
Вартість мінеральної вати в кілька разів дешевша, ніж стіна базальтового утеплювача. Мінвата не така об’ємна, і займає набагато менше місця в процесі транспортування, ніж базальтова. Навіть в тому випадку, коли її первісна форма буде загублена, після закінчення розвантаження матеріал швидко відновлює свої початкові розміри.
Незважаючи на більший розмір волокон, скловата має меншу товщину. Крім того звукоізоляційні параметри мінеральної вати перевершують ці характеристики базальтового аналога.
Мінеральна вата відрізняється високим ступенем еластичності і гнучкості, завдяки цьому вона може бути використана на нерівних поверхнях.
Перш ніж однозначно відповісти на питання, який утеплювач кращий, слід визначитися з тим, в яких умовах він буде застосовуватися.
Якщо розглядати проблему такого вибору з точки зору економічності і довговічності, то застосування базальтової вати буде найбільш вигідним. Це пов’язано з її тривалим експлуатаційним терміном. Такий утеплювач може застосовуватися в різних частинах будівлі, наприклад в підлозі, стінах або стелі.
При порівнянні всіх наявних характеристик можна зробити висновок про те, що обидва матеріали володіють схожими властивостями.
Варто зазначити, що перебуваючи в будь-яких умовах, базальтова вата нездатна буде втратити свої основні властивості, тобто можна буде її експлуатувати будь-яким зручним способом.
Базальтовий утеплювач дещо краще мінеральної вати за рахунок набору своїх унікальних характеристик. Він не здатний з часом втрачати свої основні властивості. Через це багато хто вибирає саме її. Цей різновид утеплювача дорожчий, ніж мінвата, вона не горюча. Однак працювати з мінеральною ватою більш зручно і безпечно.
Базальтові аналоги не виявляють високий ступінь еластичності і під час монтажу можуть розсипатися. Низька щільність скловати призводить до того, що її плити з часом сідають.