Від правильного вибору котла опалення, безумовно, залежить багато чого. Та й якість труб, по яких буде циркулювати теплоносій, має величезне значення. Але це ще далеко не все.
Напевно, основну роль в опалювальній системі будь-якої будівлі мають радіатори опалення — як вибрати потрібні саме вам батареї з різноманіття представлених на ринку моделей спробуємо розібратися у цій статті.
Як правильно вибрати батареї опалення
Для того щоб правильно підібрати тип радіатора необхідно вивчити характеристики кожного з них. Безумовно, будь який радіатор має як переваги, так і недоліки. Оптимальними для вас стануть ті радіатори, переваги яких проявляться у вашому будинку або квартирі максимально, а недоліки не зможуть перешкодити ефективній роботі всієї системи.
Чавунні батареї
Такі елементи опалення добре знайомі кожному жителю нашої країни. Колись вони вважалися кращими у своєму роді. Час іде, і на ринку з’являються всілякі технічні новинки, але чавунні радіатори не зникають з прилавків і користуються незмінним попитом. У чому ж причина? Основна перевага таких батарей — міцність і довговічність.
Середній термін служби чавунного радіатора близько півстоліття. До того ж вони відмінно переносять реалії далеко не досконалих систем центрального опалення. На жаль, якість теплоносія, що подається з котельні, залишає бажати багато кращого — найчастіше він агресивний і в значній мірі забруднений. Завдяки стійкості чавуну до заростання і впливу хімічно агресивних середовищ, його сміливо можна використовувати там, де хімочищення теплоносія викликає великі сумніви.
На жаль, фахівці обслуговуючі систему центрального опалення, досить часто «грішать» різкими перепадами тиску в мережі, що може призвести до розриву трубопроводу або розгерметизації радіатора. Якщо у вашому населеному пункті такі ситуації не рідкість — чугунна батарея саме те, що вам потрібно.
Перш ніж вирішити, які вибрати батареї опалення необхідно зрозуміти, що основною характеристикою будь-якого матеріалу для виготовлення радіаторів є теплопровідність. У чавуну цей показник досить низький, що відмінно компенсується великою площею тепловіддачі і значною інерційністю. Всі ці характеристики роблять чавунні батареї ідеальними для використання в гравітаційних системах і виключають їх установку в будинках, з автоматичним управлінням системою опалення. Крім того, вони незамінні для систем з невисокою температурою теплоносія.
Велика маса — ще один недолік чавунних батарей. Вага однієї секції без води в середньому становить 7кг. Це значно збільшує навантаження на несучі конструкції будівлі.
Багато років ще одним недоліком цих радіаторів вважався не занадто естетичний зовнішній вигляд — для підтримки в нормальному стані їх доводилося щорічно фарбувати. Сьогодні виробники пропонують величезну різноманітність моделей, що підходять як для ультрасучасних квартир, так і стилізованих під старовину. Багато з них вже покриті кольоровим захисним складом і не вимагають постійного догляду.
Для того щоб розрахувати необхідну кількість секцій важливо враховувати, що кожна з них володіє тепловою потужністю в діапазоні від 80 до 160 Вт. Основним способом тепловіддачі чавунних радіаторів є радіаційний. На його частку припадає 80% віддаваємої теплової енергії, в той час як на природну конвекцію — тільки 20%.
Алюмінієві радіатори
Зовнішній вигляд таких батарей, безумовно, радує око. Та й показники теплової потужності — близько 190Вт — роблять їх дуже привабливими. Але коли постає питання, які вибрати радіатори опалення для квартири з центральним опаленням, цей варіант можна навіть не розглядати. Конструкція цього виду радіаторів передбачає безпосередній контакт алюмінію з теплоносієм, що накладає досить жорсткі вимоги на якість хімічного очищення теплоносія. При постійному впливі води з підвищеною кислотністю відбувається внутрішня корозія металу, що призводить до закупорки трубки і виходу радіатора з ладу.
А ось для приватного будинку з сучасною опалювальною системою вони відмінно підійдуть. Маючи велику теплопровідність і низьку інерційність (завдяки маленькій вазі) такі радіатори дозволять швидко регулювати температуру в кімнаті. Максимальний робочий тиск для такої системи — 16 атм.
Важливо! При монтажі системи опалення із застосуванням алюмінієвих радіаторів, уникайте використання латунних чи мідних фітингів. У цьому випадку всередині пристрою може початися процес корозії.
Виробники алюмінієвих радіаторів подбали про значне різноманіття моделей. Збираються ці пристрої секційно, що дозволяє підібрати необхідну потужність. А завдяки різній висоті і товщині секцій вони підійдуть навіть для приміщення з самим екстравагантним архітектурним рішенням.
Біметалічні радіатори
А як вибрати батареї опалення з високою тепловіддачею для квартири, якщо алюмінієві не підходять. У цьому випадку варто звернути увагу на біметалічні радіатори.
У цих пристроях з теплоносієм контактують тільки сталеві трубки. Вони оснащені алюмінієвими ребрами, що дозволяє значно збільшити тепловіддачу радіатора і уникнути проблем властивих цільноалюмінієвим виробам.
У деяких моделях сталевими є тільки вертикальні канали. У цьому варіанті теплоносій контактує і з вуглецевою сталлю, і з алюмінієм. Виробники стверджують, що через невелику площу контакту проблем з корозією бути не повинно. Однак, якщо є така можливість, краще віддати перевагу моделям першого типу.
В останні роки такі пристрої одержали досить широке поширення. Необхідно сказати, що їх використання дало відмінні результати:
- Стійкість до довгострокового впливу високого тиску.
- Стійкість до пневмо і гідро ударів.
- Відмінні показники тепловіддачі.
- Високий робочий тиск — 35 атм.
- Обпресувальний тиск — до 52 атм.
- Тиск, при якому відбувається руйнування — 170 атм.
Крім того, ємність однієї секції такого радіатора приблизно в 3 рази менша, ніж у литого алюмінієвого побратима, що призводить до значного зниження інерційності. А от зовнішній вигляд обох типів батарей ідентичний. І ті, й інші покривають порошковою емаллю в умовах електростатичного поля, а потім піддають сушінню при температурі 180 градусів. Така обробка надає виробам естетичності, але знижує максимальну робочу температуру до 110 градусів.
Сталеві радіатори (панельні)
Якщо запитати у будь-якого жителя США, які краще батареї опалення, то відповідь, швидше за все, буде однозначною — сталеві панельні. У нашій країні цей вид опалювального обладнання поширений ще не достатньо широко, але його поява на ринку не залишилася непоміченою.
По конструкції вони являють собою два листа високовуглецевої сталі, з попередньо виштампуваними каналами для проходження теплоносія. Для збільшення корозійної стійкості їх знежирюють і обробляють фосфатами. Ці листи сполучені між собою і покриті тою ж порошковою емаллю. Іноді, для збільшення тепловіддачі із зворотного боку батареї приварюються сталеві ребра, які підсилюють конвекцію повітря.
Завдяки невеликій товщині і великій площі тепловіддачі такі радіатори дозволяють значно зменшити обсяг теплоносія в системі і його температуру. А ось максимальний тиск цих пристроїв всього 6-8 атм., Що не дозволяє встановлювати їх в багатоквартирних будинках, підключених до центральної опалювальної системі.
При установці таких батарей пам’ятайте, що вони завжди повинні бути заповнені водою, інакше неминуча поява іржі. А значить, на подаючому і зворотному трубопроводі повинна бути встановлена запірна арматура.
Розрахунок необхідної теплової потужності
Тепер ви знаєте, як правильно вибрати радіатори опалення, залишилося тільки визначитися з їх потужністю і можна вирушати в магазин за покупками.
Багато років ми користувалися досить простим принципом розрахунку — на 2 м2 площі одна секція. Сьогодні радіатори з різних матеріалів мають різну теплопровідність, а значить вести розрахунок потужності необхідно з урахуванням характеристик конкретного матеріалу.
Існують стандартні показники необхідного для повноцінного обігріву 1м3 площі кількості теплової енергії:
- Для панельного будинку — 41 Вт
- Для цегляного будинку — 34 Вт
- Для будинку, зведеного з використанням сучасних теплоізоляційних матеріалів — 20 Вт
Важливо! Всі ці цифри наведені для приміщень, обладнаних сучасними пластиковими склопакетами. Якщо у вашому будинку старі дерев’яні вікна, додайте до них ще 15%.
Для розрахунку необхідної потужності достатньо обчислити об’єм приміщення і помножити його на наведені вище значення. Якщо ви плануєте встановлювати панельні радіатори, просто купите панель необхідної потужності, а якщо секційні — розділіть отримане значення на питому потужність однієї секції.
Важливо! Фахівці радять встановлювати радіатори з невеликим запасом потужності — близько 10%.
Правильний вибір радіаторів опалення дозволить вам не тільки насолоджуватися теплом у вашому будинку протягом багатьох років, але й істотно заощадити на опалені.