Головна / Сантехніка / Види батарей опалення. Які радіатори кращі

Види батарей опалення. Які радіатори кращі

Від правильного вибору котла опалення, безумовно, залежить багато чого. Та й якість труб, по яких буде циркулювати теплоносій, має величезне значення. Але це ще далеко не все.

Види батарей опалення. Які радіатори кращі
Види батарей опалення. Які радіатори кращі

Напевно, основну роль в опалювальній системі будь-якої будівлі мають радіатори опалення — як вибрати потрібні саме вам батареї з різноманіття представлених на ринку моделей спробуємо розібратися у цій статті.

Як правильно вибрати батареї опалення

Для того щоб правильно підібрати тип радіатора необхідно вивчити характеристики кожного з них. Безумовно, будь який радіатор має як переваги, так і недоліки. Оптимальними для вас стануть ті радіатори, переваги яких проявляться у вашому будинку або квартирі максимально, а недоліки не зможуть перешкодити ефективній роботі всієї системи.

Чавунні батареї

Такі елементи опалення добре знайомі кожному жителю нашої країни. Колись вони вважалися кращими у своєму роді. Час іде, і на ринку з’являються всілякі технічні новинки, але чавунні радіатори не зникають з прилавків і користуються незмінним попитом. У чому ж причина? Основна перевага таких батарей — міцність і довговічність.

Середній термін служби чавунного радіатора близько півстоліття. До того ж вони відмінно переносять реалії далеко не досконалих систем центрального опалення. На жаль, якість теплоносія, що подається з котельні, залишає бажати багато кращого — найчастіше він агресивний і в значній мірі забруднений. Завдяки стійкості чавуну до заростання і впливу хімічно агресивних середовищ, його сміливо можна використовувати там, де хімочищення теплоносія викликає великі сумніви.

На жаль, фахівці обслуговуючі систему центрального опалення, досить часто «грішать» різкими перепадами тиску в мережі, що може призвести до розриву трубопроводу або розгерметизації радіатора. Якщо у вашому населеному пункті такі ситуації не рідкість — чугунна батарея саме те, що вам потрібно.

Перш ніж вирішити, які вибрати батареї опалення необхідно зрозуміти, що основною характеристикою будь-якого матеріалу для виготовлення радіаторів є теплопровідність. У чавуну цей показник досить низький, що відмінно компенсується великою площею тепловіддачі і значною інерційністю. Всі ці характеристики роблять чавунні батареї ідеальними для використання в гравітаційних системах і виключають їх установку в будинках, з автоматичним управлінням системою опалення. Крім того, вони незамінні для систем з невисокою температурою теплоносія.

Велика маса — ще один недолік чавунних батарей. Вага однієї секції без води в середньому становить 7кг. Це значно збільшує навантаження на несучі конструкції будівлі.

Багато років ще одним недоліком цих радіаторів вважався не занадто естетичний зовнішній вигляд — для підтримки в нормальному стані їх доводилося щорічно фарбувати. Сьогодні виробники пропонують величезну різноманітність моделей, що підходять як для ультрасучасних квартир, так і стилізованих під старовину. Багато з них вже покриті кольоровим захисним складом і не вимагають постійного догляду.

Для того щоб розрахувати необхідну кількість секцій важливо враховувати, що кожна з них володіє тепловою потужністю в діапазоні від 80 до 160 Вт. Основним способом тепловіддачі чавунних радіаторів є радіаційний. На його частку припадає 80% віддаваємої теплової енергії, в той час як на природну конвекцію — тільки 20%.

Алюмінієві радіатори

Зовнішній вигляд таких батарей, безумовно, радує око. Та й показники теплової потужності — близько 190Вт — роблять їх дуже привабливими. Але коли постає питання, які вибрати радіатори опалення для квартири з центральним опаленням, цей варіант можна навіть не розглядати. Конструкція цього виду радіаторів передбачає безпосередній контакт алюмінію з теплоносієм, що накладає досить жорсткі вимоги на якість хімічного очищення теплоносія. При постійному впливі води з підвищеною кислотністю відбувається внутрішня корозія металу, що призводить до закупорки трубки і виходу радіатора з ладу.

А ось для приватного будинку з сучасною опалювальною системою вони відмінно підійдуть. Маючи велику теплопровідність і низьку інерційність (завдяки маленькій вазі) такі радіатори дозволять швидко регулювати температуру в кімнаті. Максимальний робочий тиск для такої системи — 16 атм.

Важливо! При монтажі системи опалення із застосуванням алюмінієвих радіаторів, уникайте використання латунних чи мідних фітингів. У цьому випадку всередині пристрою може початися процес корозії.

Виробники алюмінієвих радіаторів подбали про значне різноманіття моделей. Збираються ці пристрої секційно, що дозволяє підібрати необхідну потужність. А завдяки різній висоті і товщині секцій вони підійдуть навіть для приміщення з самим екстравагантним архітектурним рішенням.

Біметалічні радіатори

А як вибрати батареї опалення з високою тепловіддачею для квартири, якщо алюмінієві не підходять. У цьому випадку варто звернути увагу на біметалічні радіатори.

У цих пристроях з теплоносієм контактують тільки сталеві трубки. Вони оснащені алюмінієвими ребрами, що дозволяє значно збільшити тепловіддачу радіатора і уникнути проблем властивих цільноалюмінієвим виробам.

У деяких моделях сталевими є тільки вертикальні канали. У цьому варіанті теплоносій контактує і з вуглецевою сталлю, і з алюмінієм. Виробники стверджують, що через невелику площу контакту проблем з корозією бути не повинно. Однак, якщо є така можливість, краще віддати перевагу моделям першого типу.

В останні роки такі пристрої одержали досить широке поширення. Необхідно сказати, що їх використання дало відмінні результати:

  • Стійкість до довгострокового впливу високого тиску.
  • Стійкість до пневмо і гідро ударів.
  • Відмінні показники тепловіддачі.
  • Високий робочий тиск — 35 атм.
  • Обпресувальний тиск — до 52 атм.
  • Тиск, при якому відбувається руйнування — 170 атм.

Крім того, ємність однієї секції такого радіатора приблизно в 3 рази менша, ніж у литого алюмінієвого побратима, що призводить до значного зниження інерційності. А от зовнішній вигляд обох типів батарей ідентичний. І ті, й інші покривають порошковою емаллю в умовах електростатичного поля, а потім піддають сушінню при температурі 180 градусів. Така обробка надає виробам естетичності, але знижує максимальну робочу температуру до 110 градусів.

Сталеві радіатори (панельні)

Якщо запитати у будь-якого жителя США, які краще батареї опалення, то відповідь, швидше за все, буде однозначною — сталеві панельні. У нашій країні цей вид опалювального обладнання поширений ще не достатньо широко, але його поява на ринку не залишилася непоміченою.

По конструкції вони являють собою два листа високовуглецевої сталі, з попередньо виштампуваними каналами для проходження теплоносія. Для збільшення корозійної стійкості їх знежирюють і обробляють фосфатами. Ці листи сполучені між собою і покриті тою ж порошковою емаллю. Іноді, для збільшення тепловіддачі із зворотного боку батареї приварюються сталеві ребра, які підсилюють конвекцію повітря.

Завдяки невеликій товщині і великій площі тепловіддачі такі радіатори дозволяють значно зменшити обсяг теплоносія в системі і його температуру. А ось максимальний тиск цих пристроїв всього 6-8 атм., Що не дозволяє встановлювати їх в багатоквартирних будинках, підключених до центральної опалювальної системі.

При установці таких батарей пам’ятайте, що вони завжди повинні бути заповнені водою, інакше неминуча поява іржі. А значить, на подаючому і зворотному трубопроводі повинна бути встановлена запірна арматура.

Розрахунок необхідної теплової потужності

Тепер ви знаєте, як правильно вибрати радіатори опалення, залишилося тільки визначитися з їх потужністю і можна вирушати в магазин за покупками.

Багато років ми користувалися досить простим принципом розрахунку — на 2 м2 площі одна секція. Сьогодні радіатори з різних матеріалів мають різну теплопровідність, а значить вести розрахунок потужності необхідно з урахуванням характеристик конкретного матеріалу.

Існують стандартні показники необхідного для повноцінного обігріву 1м3 площі кількості теплової енергії:

  • Для панельного будинку — 41 Вт
  • Для цегляного будинку — 34 Вт
  • Для будинку, зведеного з використанням сучасних теплоізоляційних матеріалів — 20 Вт

Важливо! Всі ці цифри наведені для приміщень, обладнаних сучасними пластиковими склопакетами. Якщо у вашому будинку старі дерев’яні вікна, додайте до них ще 15%.

Для розрахунку необхідної потужності достатньо обчислити об’єм приміщення і помножити його на наведені вище значення. Якщо ви плануєте встановлювати панельні радіатори, просто купите панель необхідної потужності, а якщо секційні — розділіть отримане значення на питому потужність однієї секції.

Важливо! Фахівці радять встановлювати радіатори з невеликим запасом потужності — близько 10%.

Правильний вибір радіаторів опалення дозволить вам не тільки насолоджуватися теплом у вашому будинку протягом багатьох років, але й істотно заощадити на опалені.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *