Перше питання, яке виникає перед новосіллям, — як правильно розподілити площу, максимально забезпечивши потреби кожного члена сім’ї. У нас прийнято, що однокімнатна квартира надається зазвичай одній людині або сім’ї з двох осіб.
Необхідність використовувати житлову кімнату для різного призначення, суміщаючи в ній спальню, вітальню, їдальню і так далі, вимагає особливо продуманого меблювання. Зазвичай мешканці приймають правильне рішення і переносять куточок їдальні з житлової кімнати на кухню. Таким чином, корисна площа квартири збільшується, житлова кімната стає просторішою і зручною.
Доцільність суміщення кухні з їдальнею очевидна, особливо в однокімнатній і двокімнатній квартирі. Приміщення в дво- і трикімнатній квартирі розподіляється відповідно до складу сім’ї.
У двокімнатній квартирі велика кімната зазвичай використовується як загальна, а друга в залежності від віку дітей служить або спальнею батьків, або дитячій.
Ліжечко малюка і його куточок для ігор зручно розміщуються в спальні батьків, а якщо дитині вже чотири-п’ять років, спальне місце батьків доцільно влаштувати в загальній кімнаті.
У сім’ях, де діти підросли і не потребують особливого режиму, лягають спати і встають одночасно з дорослими, їх спальне місце можна влаштувати в загальній кімнаті.
У тих сім’ях, де хто-небудь з членів сім’ї працює вечорами за письмовим столом і потребує в спокійній обстановці, іноді доцільно влаштувати куточок кабінету в спальні.
У трикімнатній квартирі загальною кімнатою також служить найбільше приміщення. Це зручно і тому, що при сучасному плануванні ця кімната найчастіше прохідна.
Зазвичай приміщення трикімнатної квартири розподіляють так:
- загальна кімната, вона ж їдальня,
- спальня,
- дитяча або кімната для підлітків.
Якщо, крім батьків і дітей, є ще інші члени сім’ї, їх спальні місця розміщують або в загальній кімнаті, або в дитячій.
Загальну кімнату в однокімнатній квартирі, за умови що куточок їдальні розміщують на кухні, поділяють зазвичай на:
- місце для сну і відпочинку,
- місце для занять і роботи,
- місце для дитячого куточка.
Треба сказати, що при меблюванні приміщення, яке служить одночасно їдальнею, спальнею, дитячою, приміщення, де сплять і працюють, їдять і приймають гостей, найбільш важко правильно розмістити ліжко.
Найдоцільніше поставити його в той кут, який можна в якійсь мірі ізолювати від решти частини кімнати. А взагалі кажучи, особливо в однокімнатній квартирі, дуже добре замінити ліжко диваном-ліжком або переробити ліжко в тахту і доповнити меблювання кріслом-ліжком.
Найбільш зручно, коли меблі, що служать одним призначенням (для сну і відпочинку, для їжі, для роботи), знаходиться в безпосередньому сусідстві один з одним. Наприклад, обідній стіл і сервант розташовують поруч. До речі, обідній стіл досить часто ставлять посередині кімнати. Це доречно лише, коли кімната досить велика і її використовують лише як їдальню. Але в однокімнатній квартирі таке розміщення обіднього столу навряд чи можна визнати зручним.
Зауважимо, що для дитячого ліжка найкраще світлий, сухий куточок, добре захищений від різких коливань температури.
Стіл можна поставити також у тахти або в дивана-ліжка. У звичайні дні він служить для роботи. За ним шиють, в’яжуть і т. п. У дні прийому гостей тут обідають або вечеряють. Якщо заняття і робота господарів кімнати не викликають необхідності купувати великий письмовий стіл, його замінюють відкидною дошкою біля книжкових полиць.
Книжкові полиці або секційні меблі, згруповані у вигляді книжкової шафи, розміщують біля куточка відпочинку. Ближче до вікна, в найбільш освітленій частині кімнати, ставлять дві-три секції для дитячих іграшок та книжок і пересувають сюди в день столик і стілець малюка.
Телевізор доцільно помістити так, щоб його екран був найкраще видно з куточка відпочинку. Незалежно від призначення решти кімнат меблювання загальної кімнати в дво- і трикімнатній квартирі також передбачає місця для відпочинку, читання, занять. Тут сім’я проводить своє дозвілля, приймає гостей.
У дво- і трикімнатних квартирах загальна кімната обладнується здебільшого і кухонними меблями, якими користуються переважно в дні сімейних свят, приймаючи гостей. У цьому куточку доречні невеликий сервант, обідній стіл і стільці.
У куточку відпочинку ставлять диван або тахту, журнальний або низенький переддиванний столик, одне-два крісла і телевізор.
Одну з ділянок загальної кімнати займають письмовий стіл і книжкові полиці (якщо вони знаходяться не в спальні).
У загальній кімнаті розміщують найкрасивіші предмети оздоблення, різні підставки для кімнатних квітів, килими, картини, музичні інструменти. Особливу увагу приділяють тут також джерелам штучного освітлення.