При виборі матеріалу для покрівлі ми, як правило, керуємося принципом оптимальної відповідності ціни та якості. Дуже важливо врахувати і його основні характеристики: шумоізоляція, екологічність, довговічність, теплоізоляцію, а також естетичний зовнішній вигляд. Розглянемо самий популярний на сьогоднішній день матеріал для дахів — металочерепиця.
Металочерепиця — це покрівельний матеріал у вигляді профільованих листів сталі, міді або алюмінію, який покритий полімерним захисним шаром різних кольорів. Металочерепицю зовні вкрай важко відрізнити від натуральної черепиці, виглядає вона гідно і красиво, має різноманітну колірну гаму і види профілю.
Існує кілька видів профілів металочерепиці:
- Металочерепиця максі — має класичну форму з найбільш тривалим кроком хвилі.
- Металочерепиця монтерей — нагадує дрібну набігаючу хвилю (мабуть, найбільш затребуваний на сьогодні вид профілю).
- Металочерепиця супер монтерей — зовні найбільш точна імітація натуральної черепиці, має об’ємний вигляд.
- Металочерепиця еліт — свою назву отримала за престижний, елітний зовнішній вигляд, має виразний малюнок та високу хвилю.
- Металочерепиця каскад — має більш строгі форми, нагадує форму шоколадної плитки.
- Металочерепиця іспанська дюна — відрізняється від інших видів наявністю прихованого кріплення, з’єднується з латами через спеціальну перфорацію, не має наскрізних отворів.
Вибір профілю та кольору металочерепиці повністю залежить від ваших смаків, дизайну будинку і матеріальних засобів, які ви плануєте витратити на покрівельний матеріал.
Сфера застосування і особливості металочерепиці
Металочерепиця вважається універсальним матеріалом і використовується при будівництві нових дахів і їх подальшої реконструкції. Її можна застосовувати для будь-яких типів скатних дахів, але мінімальний кут нахилу ската повинен мати не менше 14 градусів.
Цей покрівельний матеріал може сміливо застосовуватися в будь-яких кліматичних смугах при будівництві невеликих споруд торговельного, промислового призначення, а також багатоповерхових будівель і котеджів.
Металочерепиця відмінно служить і для ремонту старих дахів. Примітно те, що колишнє дахове покриття при цьому не потребує демонтажу, тому може служити в якості додаткової гідроізоляції. Тут дуже важливо не допустити зіткнення сталі і бітуму щоб уникнути корозії.
Переваги використання металочерепиці
- Легкість (набагато легша натуральної черепиці), тому не потрібна міцна кроквяна система, що відбивається на вартості споруди.
- Доступна ціна матеріалу і монтажу.
- Багата палітра кольорів і профілів, гідний зовнішній вигляд. При грамотному монтажі така черепиця може виглядати навіть краще натуральної.
- Великий термін експлуатації (понад 50 років).
- Екологічна безпека.
- Можливість використання при зміні температур.
- Міцність.
- Простота ремонту та монтажу.
- Надійність (металочерепиця мало схильна до корозії, не втрачає колір на сонці, має стійкість до різкої зміни температур).
Сьогодні більше 70% нових споруд мають дах з металочерепиці. Дійсно, цей матеріал хороший по багатьом параметрам. Монтаж може проводитися при будь-якій погоді, обмежень немає, про деформації листів можна не турбуватися. Вам не буде потрібна і бригада фахівців, цілком реально монтувати самому, дотримуючись інструкції по установці.
Але чи все так ідеально, як здається на перший погляд? Поговоримо про негативні моменти використання даного покрівельного матеріалу.
Недоліки застосування металочерепиці
- Слабка шумоізоляція при несприятливих погодних умовах (дощ, вітер). І хоча жоден матеріал для покрівлі не є безшумним на всі 100%, підвищити шумоізоляцію можна при використанні звукоізолюючого шару під час монтажу.
- Великі витрати матеріалу, якщо покрівля є складною.
- У деяких випадках потрібна окраска в місцях отворів і зрізів.
- Низька жорсткість і невелика товщина матеріалу (від 0,4 мм-0,6 мм), як наслідок — схильність до пошкоджень. Незначне пошкодження чи подряпини можуть призвести до корозії, тому слід дуже уважно підійти до питання монтажу, зберігши цілісність покриття.
- Ймовірність утворення конденсату (як правило, на внутрішній стороні матеріалу). Щоб уникнути подібних казусів рекомендується залишати зазори між покрівлею і гідроізоляційним покриттям.
- Велика кількість відходів при монтажі складних споруд, близько 30%. Тому покрівельний матеріал необхідно купити з запасом, що тягне за собою додаткові витрати. Додайте звуко- і теплоізоляційні шари і ціна буде в підсумку навіть вища, ніж при використанні іншої покрівлі.
Щоб оптимізувати витрати, потрібно купувати металочерепицю з мінімальними напустках, оптимальної довжини.
Монтаж металочерепиці
В першу чергу дотримуйтесь акуратності при транспортуванні, навантаженні/відвантаження металочерепиці, щоб не пошкодити зовнішній вигляд матеріалу.
Використовуйте робочі рукавиці при перенесенні листів металу (інакше поріжете руки об гострі краї). Зверніть увагу, що при розрізанні листів на поверхні утворюється слід стружки. Щоб не пошкодити лист, видаляйте її, використовуючи м’яку щітку.
Рекомендовано не зчищати лід і сніг з металевих листів скребком! Якщо помітили забруднення, видаліть їх за допомогою миючого засобу, в складі якого не має бути розчинників.
Для роботи вам знадобляться наступні інструменти:
- просічні електроножиці (або ручні ножиці по металу);
- ножівки по дереву і по металу;
- рулетка;
- молоток;
- шуруповерт;
- рівень будівельний;
- маркер;
- електролобзик;
- довга рейка;
- саморізи;
- насадка на дриль для розрізання металу.
Важливий момент: для розрізання металевої черепиці можна використовувати «болгарку», якщо ви не хочете порушити полімерне і цинкове покриття.
Безпосередній монтаж металевої черепиці:
- Виконуємо розрахунок матеріалу.
- Будуємо крокви (крок в діапазоні 550-900 мм).
- Укладаємо гідроізоляцію.
- Встановлюємо теплоізоляцію між крокв. Не забуваємо залишити зазор до гідроізоляції, мінімум 20 мм.
- Тепер можна перейти до установки обрешітки з дерев’яних рейок. Вони фіксуються за допомогою скоб або оцинкованих цвяхів на контробрешітку.
- Монтуємо карнизну планку (з кроком в 300 мм), яка служить для захисту від атмосферних опадів. Кріпимо, натягуючи таким чином, щоб при сильному вітрі не відбувалося деренчання, а під час дощу вода не стікала на стіну будинку.
- Монтуємо торцеву планку. Вона є елементом декору, а ще служить для захисту металевої черепиці від вологи. Встановлюємо планку на торцеву дошку через шар гідроізоляції (крок 500 мм і нахлест між планками 100 мм).
- Встановлюємо коньковую планку в верхній частині будівлі.
- Переходимо до монтажу ендови (внутрішнього кута на стику двох скатів). На планки нижньої ендови укладаємо ущільнювач для тісного контакту листів металу з планками. Укладаємо планки нижньої ендови на обрешітку з дошок, щоб вони знаходилися над планками карниза.
- Приступаємо до монтажу металевої черепиці — процес, який вимагає максимальної акуратності. Щоб не пошкодити покриття, краще використовувати м’яке взуття. Отже, якщо почати укладати черепицю з лівого краю, то наступний лист монтується під останню «хвилю» попереднього — в результаті укладання виходить «внахлест». Виступ країв черепиці від карниза робиться на 40 мм. Листи кріпляться ущільнюючими шайбами з саморізами в місцях вигинів «хвиль» під поперечними ступенями профілю і обов’язково під прямим кутом до самої обрешітки. На 1 кв. м., як правило, потрібно до 8 саморізів. Важливо не наступати на гребінці «хвилі», так як їх дуже просто розчавити!
- Закріплюємо коньковую планку (крок фіксації 200-300 мм) саморізом через одну «хвилю» профілю. У місцях з’єднання конька не слід настилати листи дуже тісно один до одного, залишайте зазори, щоб утворився невеликий вентильований простір. Нахлест планок повинен бути не менше 10 мм по довжині.
- Установка снігозатримувачів проводиться для запобігання проникнення снігу в будинок і затору водостоків. Снігозатримувачі кріпляться до обрешітки саморізами великої довжини, а краї планок монтуються зверху через одну «хвилю» профілю.
Як зберегти привабливий вигляд покрівлі з металочерепиці?
- Після монтажу видаліть стружки з поверхні і підфарбуйте місця подряпин.
- Через 3 місяці (а потім і кожні кілька років) зробіть підтяжку саморізів.
- Перевіряйте стан покрівельного матеріалу навесні і восени.
- Сміття, листя і гілки видаляйте щіткою, вона не повинна бути жорсткою, і не використовуйте гострі предмети.
- Чистіть воронки і водостоки у міру засмічення.
- Сніг з покриття знімайте шарами за допомогою дерев’яної лопати.
- Мийте металеву черепицю хоча б раз на рік мильним розчином.
- З метою профілактики перевіряйте і ремонтуйте (якщо необхідно) монтажні отвори, тріщини.
- До монтажу не зберігайте металочерепицю на землі, листи укладіть на бруси через півметра один від одного.
Отже, якщо в якості покрівельного матеріалу ви вирішили вибрати металеву черепицю, не забудьте отримати у продавця покрокову інструкцію по її монтаж. Так як якість, гарантії та консультації по експлуатації — турбота виробника і продавця, вам залишиться тільки придбати матеріал в магазині з гідною репутацією і встановити його.
Що стосується вартості монтажу металочерепиці, то вона може залежати від декількох факторів. Це і обсяг робіт, і площа покриття, а також вид даху і ваше рішення залучати чи ні робочу бригаду.