У даній статті спробуємо розібратись як будувати підвал власноруч. Розглянемо детально стіни та підлогу підвалу. Висоту підвалу, як технічного приміщення, будують від 1,9 до 2,2 метрів. Якщо ж ви збираєтеся робити з підвалу житлове приміщення, то висота може дорівнювати висоті поверху або може бути трохи нижчою (2,5-2,7 м).
При близькому закладенні грунтових вод до поверхні грунту підвал потрібно будувати з міцного залізобетону (і підлогу, і стіни). Для цього краще взяти бетон не нижче марки М500 (або зробити бетон із застосуванням цементу марки М-500).
Будівництво підвалу при високому рівні грунтових вод потрібно починати з плити. Якщо грунтові води відсутні, то можна починати будувати і з стін (заодно потім на опалубці плити заощадите, коли будете заливати бетон між стінами).
Як зробити підлогу в підвалі
Бетонна підлога в підвалі заливається так само, як і монолітна плита фундаменту. Якщо коротко, то риється котлован (з запасом по ширині, щоб встановити опалубку), влаштовується піщана подушка з додаванням щебеню, встановлюється опалубка, укладається гідроізоляція, проводиться армування, заливається бетон.
Якщо спочатку зводилися стіни, то згодом бетон просто заливається на піщану подушку з гідроізоляцією між стін, що не вимагає установки опалубки. Тут головне — викопати котлован на тугішу глибину, таку як і при будівництві стін. Тобто, щоб піщана подушка розташовувалася на тому ж рівні, що і під стінами.
Монолітні стіни підвалу
Монолітні стіни підвалу заливаються за технологією монолітного стрічкового фундаменту. У двох словах — риються траншеї, влаштовується піщана подушка, при необхідності встановлюється опалубка, укладається гідроізоляція, проводиться армування, заливається бетон. Якщо спочатку заливалася підлога для підвалу, то опалубка для заливки стін встановлюється тільки після повного висихання бетону. В іншому випадку розкоси опалубки під вагою суміші для стін можуть вдавитися в підлогу підвалу і утворити ямки.
Стіни підвалу з цегли
Тим, хто вважає за краще будувати стіни підвалу із цегли, доведеться витратити на це більше часу і сил, ніж при заливці бетоном. Це більш точна і кропітка праця, оскільки доводиться стежити за вертикальними і горизонтальними рівнями стін.
Кам’яну кладку починають з кутів і ведуть до 7-го-8-го ряду. Потім кладку продовжують між кутами. Якщо стіни планується штукатурити, то потрібно стежити за тим, щоб розчин не виїжджав на внутрішню поверхню стін. Для надання більшої жорсткості між декількома горизонтальними рядами стін (приблизно через кожні півметра) можна укласти арматурні сітки. При цьому товщину шару розчину потрібно збільшити на 1-2 см, щоб каркас повністю зник в розчині.
Не забудьте про місця для віконних і дверних прорізів. Перемички для отворів можуть бути дерев’яними або залізобетонними. Дерев’яні робляться з бруса перерізом 10-15 см і закладаються в стіни на 25 см з кожного боку (попередньо їх потрібно змастити або покрити бітумом). Залізобетонні перемички заливаються в попередньо армовану опалубку, рівну ширині стіни. Арматуру можна використовувати діаметром 6-8 мм.
Стіни підвалу з блоків
З блоків стіни підвалу будуються швидше. Єдино, з чим доведеться повозитися, — це вирівнювання кожного блоку по вертикалі, горизонталі та рівнем стіни. Тому, звичайно, спочатку укладаються кутові блоки. Кріпляться блоки клейовим розчином.
Якщо в підвалі передбачені несучі колони, то їх краще заливати бетоном за технологією стовпчастого фундаменту.