Оригінально і красиво виглядають стіни приміщення, де в якості обробки використані рідкі шпалери. Але, щоб отримати дійсно вражаючий результат, потрібно ближче познайомитися з цим незвичайним і дуже зручним матеріалом.
Що таке рідкі шпалери?
Вони випускаються у вигляді сухої суміші, що схожа з дрібними тирсою або пластівцями, що включає в себе декілька компонентів. До складу входять: клейова основа, целюлозні, бавовняні волокна, високоякісні барвники. Іноді композицію доповнюють екзотичні складові: слюда, декоративна соломка, сухі водорості або крихта деревної кори.
Гамма кольорів досить різноманітна, від веселих і яскравих до ділових і строгих. Для більшої декоративності, гламуру можливе додавання до складу золотих або срібних ниток, перламутру. А якщо з’єднати вміст упаковки з елементами обробленого шовку, то обробка буде схожа на тканинну, більш м’яку. Технологія дає всі можливості для експериментів з відтінками і півтонами.
Змішавши вміст упаковки зі звичайною водою, і довівши до однорідного стану, ми отримуємо готовий до застосування склад, тобто рідкі шпалери. Будівельні ринки пропонують також суміш, уже приготовлену до використання.
Рідкі шпалери можуть відрізнятися структурою волокон і товщиною готового шару. «Об’ємний» варіант частіше може становити 4-5 мм завтовшки, а тонкий — 2-3 мм. Нанесення таких шпалер дає простір фантазії. Можна створювати на поверхні різні текстури і об’ємні малюнки. Після висихання матеріал утворює шорстку фактурну поверхню.
Плюси обробки стін рідкими шпалерами
- Рідкі шпалери, завдяки пористій структурі, «дихають», а також сприяють збереженню тепла і володіють звукоізоляційними властивостями. Усадка стін таким шпалерам не страшна — вони не порвуться і не деформуються, так як покриття еластичне. Крім того, воно має антистатичні властивості, не притягає пил. Отже, в приміщенні буде здоровий мікроклімат. Екологічність матеріалу дозволяє застосовувати його в дитячих кімнатах без всяких побоювань.
- Плюсом є простота нанесення рідких шпалер. Вони досить пластичні, безперечно лягають на нерівну поверхню, яку не потрібно попередньо шпаклювати. Незначні тріщини і нерівності заповнюються сумішшю при нанесенні. Це стосується і щілин в місцях прилягання плінтусів, наличників, рам, а також розеток і вимикачів. Добре використовувати їх і для обробки важкодоступних місць. Великий плюс у відсутності стиків і швів. Такі шпалери не потребують підгонки малюнка, як у випадку з матеріалами, які передбачають обклеювання.
- Цікавою особливістю є те, що матеріал може використовуватися вдруге. Пошкоджена частина покриття знімається шпателем зі стіни, поміщається в ємність і розводиться водою. Після розбухання шпалери заново можна наносити на стіни.
- Матеріал пожежобезпечний, не поширює полум’я і не виділяє токсичних речовин. Має досить високу стійкість кольору, практично не вигорає під впливом сонячних променів. Утворює декоративне покриття від 1 до 10 мм завтовшки, приємне і м’яке на дотик.
Мінуси рідких шпалер
- Вагомим мінусом такого виду шпалер є те, що вони швидко змиваються водою. Це, безумовно, добре, коли хочеться видалити їх зі стіни, але незручно в експлуатації. Для додання шпалерам стійкості до вологості, їх покривають захисним шаром безбарвного лаку. Такий хід не зашкодить красі обробки, але дасть можливість протирати покриття мокрою тканиною, не пошкоджуючи його. Виконання даної процедури необхідно в приміщеннях з підвищеною вологістю (кухня, ванна, туалет). Але при цьому втрачається здатність матеріалу «дихати».
Який склад рідких шпалер?
Рідкі шпалери в первісному вигляді являють собою суху сипучу субстанцію, упаковану в кілограмові пластикові пакети. Перед використанням вміст пакету розбавляють водою, кількість якої залежить від виробника та інструкції застосування.
Зазвичай, до складу рідких шпалер можуть входити волокна шовку, целюлоза, особливі барвники, фунгіциди природного походження, клейове сполучення, пластифікатори і декоративні компоненти, такі як блискітки, перламутр, слюда, мінеральна крихта і т. д.
Дизайн шпалер
Тут творча фантазія і вигадка нічим не обмежені. Можна скористатися однотонним барвником або застосувати кілька фарб. Контраст теж цікавий. Непередбачуваність одержуваних відтінків спонукає до винаходу нових колірних рішень. Але ж піддати змінам можна не тільки колір, а й рельєф поверхні. Якщо пустити в справу шпатель з зазубреними краями, то можна отримати ефект хвиль, смуг, розташованих горизонтально або вертикально. Відмінно виглядають всілякі орнаменти і малюнки.
Можна обробити рідкими шпалерами лише одну стіну в приміщенні і виділити її, оформивши малюнком. При цьому виглядати вона буде дуже оригінально. Невичерпна колірна палітра дозволяє створити індивідуальний, неповторний дизайн будь-якого інтер’єру.
Як наноситься малюнок
Спочатку контури задуманого малюнка зображують маркером або олівцем на стіні. Далі по лініях наносять рідкі шпалери, від центру до країв. Протягом доби малюнок повинен підсохнути. Виходять за контури частини матеріалу за допомогою гумового шпателя підсувають до центру. Непотрібні деталі малюнка видаляють ножем. На малюнок, що вийшов наклеюють малярську стрічку, і займаються нанесенням матеріалу на наступний фрагмент. Варто зауважити, дуже захоплююче заняття, і не таке складне, як здається на перший погляд.
Підготовка стін під рідкі шпалери
Підготовка стін під рідкі шпалери виконується так, щоб була забезпечена однотонність поверхні стін. Це відрізняє даний матеріал від декоративної штукатурки, де головна умова — рівність поверхні. Тут же припустимі деякі невеликі дефекти. У випадку з рідкими шпалерами, коли забарвлення поверхні під нанесення неоднорідне, можуть проступати небажані відтінки крізь обробку.
Враховуючи чималу вартість, з метою економії матеріалу, стіну бажано вирівняти якнайкраще. Адже в місцях западин буде виходити значно більший витрата суміші. Рекомендовано вирівнювання рідкими шпалерами тільки ділянок з перепадами не більше 2-3 мм. Підготувати стіну, на поверхні якої можуть бути присутніми фрагменти старих шпалер, фарби, клею, шпаклівки потрібно так, щоб згодом крізь рідкі шпалери не проступили жовті плями або іржа від арматури. Першим ділом зі стін видаляються всі вищеперелічені залишки.
Бетонну або цегляну стіну потрібно зашпаклювати гіпсовою сумішшю, одночасно вирівнявши поверхню, заґрунтувати фасадною ґрунтовкою в два шари, і покрити водоемульсійною фарбою (двічі) для додання білизни. Так робиться у випадку, якщо на стіні відсутні виступаючі елементи арматури. Якщо вони є, то «водоемульсіонка» з іржею не впорається. Доведеться скористатися олійною фарбою. Поверхня, підготовлена до нанесення шпалер повинна бути абсолютно білою, не мати плям. Для більш якісного результату забарвлення в водоемульсійну фарбу додають клей ПВА.
Якщо стіна слабка, обсипається, то слід застосувати грунт. При вирівнюванні стін гіпсокартоном нерідко шпаклюють гіпсовими сумішами тільки стики. Це неприпустимо при наступній обробці рідкими шпалерами. Справа в тому, що шпаклівка — сильно всмоктуючий матеріал, а тому, при нанесенні такого виду шпалер, особливо світлих тонів, можливий прояв цих білих місць стиків.
Капелюшки саморізів також можуть стати причиною утворення плям на шпалерах. Виходячи з цього, шпаклювати необхідно всю гіпсокартонну поверхню. Після висихання також потрібно фарбування білою водоемульсійною фарбою, в яку рекомендується додати клей ПВА (3:1) для додаткового зміцнення шпаклівки.
Для підготовки дерев’яних поверхонь (МДФ, фанера, ДВП) використовують грунтовку в 2-3 шари. Після висихання якої, стіну фарбують, для додання фону, водоемульсійною або олійною фарбою.
Основні правила нанесення рідких шпалер
Технологічно для нанесення таких шпалер потрібно білий колір поверхні стін або відповідний тону суміші. Лише при дотриманні цієї умови можна отримати гранично насичені кольори.
Для виготовлення робочого розчину потрібної консистенції в чисту ємність висипають вміст упаковки, потім додають воду (трохи менше, ніж вказано у інструкції) кімнатної температури. Слід дуже ретельно вимішувати суміш, поступово підливаючи воду, до тих пір, поки розчин не буде доведений до консистенції, зручної для використання. Важливо строго дотримуватися рекомендацій, дані виробником.
Занадто густий розчин буде тягнутися за шпателем, а надто рідкий стікати вниз по стіні. Готову суміш залишають на 10-15 хв. для настоювання. Щоб підстрахуватися від колірних перепадів, краще використовувати один розчин для всіх стін приміщення. Можливо зберігання готової суміші, що затягнута поліетиленом або накритою кришкою, протягом 5 діб.
Суміш наносять на стіну пластиковим шпателем або використовують пістолет-хопер. Рівномірно розподіляючи рідкі шпалери по поверхні, важливо сильно не натискати на шпатель, інакше може відбутися стискання матеріалу, внаслідок чого не вийде фактурне покриття. При дуже слабкому натисканні утворився шар буде надмірно товстим. Стандартна товщина такого покриття зазвичай становить 1-3 мм.
Щоб не було видимих стиків, слід наносити матеріал від кута до кута, тобто на кожну з стін, за один раз. Температура повітря в приміщенні під час роботи з рідкими шпалерами повинна бути вище +10 градусів. Нанесені шпалери висихають протягом 2-3 діб. Багато тут залежить від вологості і температури. При цьому приміщення потрібно добре провітрювати, щоб виходила волога, що випаровується з покриття.
Рідкі шпалери в інтер’єрі
Рідкі шпалери здатні прикрасити будь-яку кімнату. Найбільш часто вони використовуються у вітальні. Чудово виглядає контрастне поєднання світлих і темних тонів. Додавання в матеріал дрібних блискіток або декоративних ниток додасть інтер’єру розкішний і елегантний вигляд.
Для спальні ідеально підійдуть шпалери, що містять у своєму складі оброблений шовк. Шикарна колірна гамма змушує розгубитися, але все ж краще вибрати спокійні, заспокійливі світло-блакитні, зеленуваті, світло-бежеві тони. Бажано вибирати колір, що гармонує з предметами інтер’єру.
Рідкі шпалери — знахідка для дитячої кімнати. Розмальовану маленьким живописцем стіну можна з легкістю привести в порядок, в будь-який час видаливши пошкоджений фрагмент обробки і завдавши новий. Якщо говорити про колір, то обмежень немає. Краще, якщо він буде однорідним і приємним оку. А оживити дитячу можна, використовуючи наклейки або малюнки.
Рідкі шпалери останнього покоління, більш дорогі, з успіхом можна використовувати у ванній кімнаті. Натуральні наповнювачі, що входять до складу цього матеріалу, прекрасно адсорбують вологу, тому можна забути про краплі на плитці і запітніле дзеркало. Строго дотримуючись технології нанесення такої обробки і забезпечивши правильну вентиляцію, ми отримуємо результат, при якому волога не накопичується, а випаровування відбувається природним шляхом. При цьому в ванній не з’явиться грибок, а повітря в приміщенні завжди буде свіже.
Догляд за рідкими шпалерами полягає в тому, щоб приблизно два рази на місяць їх пилососити. Незначні забруднення без зусиль можна видалити гумкою. А обридлі шпалери можна запросто змінити. Потрібно лише зняти їх зі стіни, розмочити, за допомогою декоративних добавок надати свіжого відтінок, і знову нанести, отримавши абсолютно інший інтер’єр.